Ioan Lazăr: Primarii PDL fac ”vrăji”. După ei vin toate firmele PDL-iste și câștigă aproape toate achizițiile publice
Liderul ALDE Alba, Ioan Lazăr, a declarat, luni, în cadrul unei conferințe de presă, că primarii care au făcut parte din fostul PDL fac ”vrăji”, iar după ei vin toate firmele PDL-iste și câștigă aproape toate achizițiile publice. El l-a dat exemplu pe soțul Rodicăi Andronescu care va presta, la Sebeș, servicii de management energetic.
Ioan Lazăr subliniază că nu pune la îndoială legalitatea atribuirii achizițiilor publice, însă susține că foștii PDL-iști, actuali primari, fac vrăji.
”Ceva nu e în regulă. Foștii primari PDL, unde se duc, unde candidează și câștigă, vin după ei toate firmele PDL-iste și câștigă toate licitațiile. Nu vreau să spun că nu au temei legal, că nu au fost câștigate legal, dar totuși, ceva, ceva, nu știu, vrăji…”, a spus Lazăr.
Întrebat unde a sesizat, el a spus că a văzut la Sebeș că primăria vizează întocmirea programului de îmbunătățire a eficienței energie pentru municipiul Sebeș.
”Cine credeți că a câștigat? Soțul doamnei Andronescu, președintele organizației de femei PDL Alba, persoană fizică autorizată Andronescu Florinel. Sunt convins că e legal, dar trebuie să facem descântece. Ar trebui făcute descântece că nu se poate.
Mai sunt acolo niște achiziții, nu vreau să fac referire la ele. Nu o contest, sunt convins că e legală, ceva nu e în regulă, trebuie făcute descântece”, a spus Lazăr.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari