Încet, încet, Metalurgistul Cugir îşi creionează lotul | Sub comanda lui Călin Moldovan, 9 achiziţii, inclusiv Vezan
Începând din această săptămână, Metalurgistul Cugir va efectua un cantonament centralizat de pregătire la domiciliu, antrenorul Călin Moldovan având la dispoziţie un lot compus din 21 de jucători, între care 4 juniori din propria pepinieră.
„Sunt mulţumit că am strâns acest efectiv, dar nu ne vom opri aici. Mai caut fundaş central, juniori şi atacant. E mai greu acum, dar sunt convins că o scoatem la capăt, Avem nevoie de timp, dar semnificativ este faptul că am făcut paşi importanţi şi ne-am mişcat pe «piaţa» fotbalistică”, a menţionat antrenorul Călin Moldovan.
*Portar de lot naţional şi junior de la Ancona!
Lotul este format din 21 jucători, după cum urmează: Horvat (Unirea Jucu), D. Popescu (Pandurii 2 Tg. Jiu) – Tăban, Iovănescu, Itu, Torişte (CS Mioveni), G. Preoteasa (Dunărea Călăraşi), Miroiu (Pandurii 2 Tg Jiu), Ad. Radu (Măgura Cisnădie), Nasta (Măgura Cisnădie), Ov. Covaciu (Avântul Reghin), Vezan (Farul Constanţa, care a ajuns aseară sub Drăgana), plus juniorii Andrei Iordache, Mihai Udrea, Alexandru Ciobanu, Robert Florea (n. 1999, revenit din Italia, de la Giovane Ancona), George Vâjdea (născut în anul 2001).
Mai sunt testaţi în această perioadă Gombar (Măgura Cisnădie), Cl. Preoteasa (fratele fotbalistului de la Călăraşi, Şcoala de fotbal „Gică Popescu”), după ce la Natea (Măgura Cisnădie) s-a renunţat. Ultimele noutăţi prezente la pregătire sunt doi juniori, fundaşul Claudiu Maftei (Oţelul Galaţi) şi portarul Alexandru Vlase (Concordia Chiajna 2), coleg la lotul naţional Under 19 cu Căt. Suciu (Unirea Alba Iulia) şi fostul cugirean Chelaru (revenit la CSMS Iaşi),
Metalurgiştii caută de zor fundaşi centrali, în condiţiile în care deşi s-a negociat cu Şt. Radu, fostul echipier, acesta a acceptat provocarea venită de la AFC Unirea Alba Iulia, urmând să se întoarcă din Germania.
Aşadar, până în acest moment, metalurgiştii au parafat contractele cu 9 fotbalişti nou-veniţi, „cireaşa” de pe tortul achiziţiilor fiind Vezan, iar în următoarele zile se va da un verdict şi în privinţa celorlalţi jucători testaţi. Metalurgistul Cugir va disputa sâmbătă, sub Drăgana, un meci amical cu Industria Galda de Jos.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 5 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari