Curier Județean

În Cugir, a fost reluată activitatea de ecarisaj

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

Noul serviciu de ecarisaj înfiinţat în localitatea Cugir şi-a început activitatea de aproximativ două săptămâni cu intense acţiuni de strângere a patrupedelor fără stăpâni de pe raza localităţii. Aproximativ 30 de câini comunitari au fost ridicaţi de pe domeniul public şi duşi la adăpostul din strada Serelor, de la intrare în oraş. Aici, animalele beneficiază de adăpost, hrană, îngrijiri medicale, fiind în primul rând sterilizate şi vaccinate.

masinaAdministratorul acestui serviciu, Marius Jibotean ne-a declarat că de acum înainte acţiunea S.P.E. Cugir va fi una constantă şi susţinută. “Este nevoie de timp şi multă implicare pentru că numărul câinilor comunitari să poată fi stabilizat şi apoi să fie redus pe cale naturală. Sperăm ca oamenii să înţeleagă că această problemă nu se poate rezolva, decât dacă există susţinerea populaţiei. Mă refer în primul rând la proprietari care trebuie să îşi ţină animalele în propria gospodărie şi la cetăţenii care hrăneasc patrupedele pe domeniul public şi care ar trebui să înţeleagă că această atitudine nu ajută pe nimeni”.

Potrivit administratorului S.P.E. Cugir în cele trei săptămâni de activitate cele mai mari probleme le-au creat anumiţi cetăţeni care au agresat verbal şi au împiedicat echipa de ecarisaj să colecteze câinii fără stăpâni de pe domeniul public: “Am avut parte de o atitudine deloc prietenoasă din partea unor iubitori de animale care dau de mâncare câinilor vagabonzi şi îi obişnuiesc astfel să se adăpostească lângă blocuri. Acestor persoane şi nu doar lor, ci tuturor celor care iubesc câinii, dorim să le spunem că au posibilitatea de a se implica în mod concret în soartă animalelor, prin adopţii. Câinii care ajung în adăpostul nostru sunt sterilizaţi şi vaccinaţi, gata pentru a fi adoptaţi de către doritori. Pentru a uşura procedurile am creat şi un site www.ecarisaj-cugir.ro şi am pus la dispoziţie un număr de telefon (0756 421 453) pe care putem fii contactaţii atât pentru informaţii, solicitări de ecarisaj, cât şi pentru adopţii. Vreau să precizez că suntem o echipă care iubim animalele, iar acţiunea de strângere a câinilor comunitari se face fără acte de cruzime, cu ajutorul dispozitivelor prevăzute de legislaţia în vigoare”, a declarat Marius Jibotean

Potrivit reprezentantului administrației locale, activitatea Serviciului Public de Ecarisaj Cugir va fi secondată de acţiunile Poliţiei Locale care îi va amenda pe proprietarii de animale care îşi lasă patrupedele libere, precum şi pe cei care îi hrănesc pe domeniul public. Amenzile se dau în baza Regulamentului de gospodărire comunală şi sunt cuprinse între 100 şi 300 lei în cazul persoanelor fizice şi între 300 şi 500 în cazul celor juridice.

Reamintim că Primăria Oraşului Cugir a concesionat serviciul de gestionare a animalelor fără stăpâni încă din luna decembrie a anului trecut, însă firma câştigătoare nu şi-a putut începe activitatea datorită suspendării HG 1059/2013 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a OUG Nr. 155/2001 privind gestionarea câinilor fără stăpâni.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe

Ioana Oprean

Publicat

în

SCANDAL în Alba Iulia: Bărbat din Ighiu REȚINUT, după ce a lovit o persoană din Sântimbru în bărbie și unul din brațe Un bărbat din Ighiu a fost reținut de polițiști după ce a lovit cu un obiect contondent o persoană din Sântimbru pe o stradă din Alba Iulia. Potrivit IPJ Alba, la data de […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Ocna Mureș: Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, acroșat de o mașină pe strada Colonia Un accident rutier a avut loc luni după-masa în Ocna Mureș. Bărbat de 52 de ani, pe tricicletă, a fost acroșat de o mașină pe strada Colonia. Potrivit IPJ Alba, la data de 22 iunie 2026, în […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Proiectil exploziv, fără focos, descoperit la Vinerea. Muniția, asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba

Ioana Oprean

Publicat

în

Proiectil exploziv, fără focos, descoperit la Vinerea. Muniția, asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba Un proiectil exploziv, fără focos, a fost descoperit marți, 23 iunie 2026, la Vinerea. Muniția a fost asanată de echipa pirotehnică a ISU Alba. Echipajul pirotehnic din cadrul Detașamentului de pompieri Alba Iulia a fost solicitat sa intervină pentru asanarea […]

Citește mai mult