P.D.A., bărbatul în vârstă de 33 de ani, din municipiul Turda, judeţul Cluj, care a fost prins în flagrant de poliţiştii de ordine publică din Alba Iulia în timp ce încerca să sustragă bunuri dintr-un magazin alimentar, a fost prezentat Judecătoriei Alba Iulia cu propunere de arestare preventivă, luni, 9 februarie a.c.
Judecătorul de drepturi şi libertăți a dispus faţă de P.D.A. arestarea preventivă, pentru o perioadă de 30 de zile.
CITEȘTE ȘI: Prea gălăgios pentru ”meseria” pe care o practică: Bărbat prins în flagrant la Alba Iulia, în timp ce fura dintr-un magazin – vecinii au auzit zgomot și au chemat poliția
Bărbatul a fost prins în flagrant în timp ce sustrăgea bunuri dintr-un magazin situat pe b-dul Revoluției, în urma unui apel prin 112 prin care un cetăţean reclama faptul că a auzit zgomot la parterul blocului în care locuieşte.
Polițiștii au trecut la efectuarea de cercetări, împrejurare în care, într-o încăpere alăturată, aparţinând magazinului, a fost depistat P.D.A., de 33 de ani, din municipiul Turda, județul Cluj. Asupra sa au fost găsite mai multe pachete de țigări și sticle cu băutură, bunuri în valoare de circa 1.300 de lei.