HC Alba Sebeş a încheiat cantonamentul, urmează „amicalele”
Echipa de handbal feminin HC Alba Sebeş ce are un obiectiv ferm în stagiunea viitoare, promovarea în Liga Naţională a încheiat stagiul centralizat de pregătire de la Geoagiu Băi ce a durat 10 zile, pentru elevele antrenorului Alexandru Weber urmând turneele de pregătire (în această săptămână probabil un amical cu formaţia Universitatea Tg Jiu, acasă). După o masivă campanie de achiziţii, 8 noi jucătoare au acceptat să evolueze pentru gruparea judeţeană: Lenuţa Mormeci (portar, LPS Iaşi, n. 1992), ce a fost în sezonul trecut şi la HCM Buzău, Ana Maria Ciolan (pivot, LPS Vaslui, 1992, componentă a Naţionalei de tineret a României), ambele transferate de la Centrul Naţional Olimpic de Excelenţă Rm Vâlcea, Alexandra Dodan (inter dreapta, 30 ani, a evoluat şi în prima ligă maghiară), Roxana Lopătaru (inter stânga, 21 ani), împrumutată de la Oltchim Rm Vâlcea, Ioana Almăşan (inter, 20 de ani, CSŞ nr 2 Baia Mare, componentă a Naţionalei de tineret a României), Andreea Baltag (extremă dreapta, LPS Iaşi, 19 ani), alături de „stranierele” din Serbia, Vesna Trajkovic (inter stânga, născută în anul 1984) şi Dragana Miljkovic (inter dreapta, născută în anul 1990) fostă componentă a naţionalei de juniori a Serbiei. Astfel, la ora actuală efectivul numără 15 handbaliste, pe lângă numele prezentate mai sus, în lot regăsindu-se Edith Cochici (portar), Paula Hoha (extremă stângă), Paula Chirilă (centru), Mihaela Tecariu (centru), Delia Paştiu (pivot), Bianca Bogdan (extremă dreapta), Ioana Pojar (extremă stânga).
lCiolan, marcatoare la Campionatul European
În această perioadă, la Campionatul European Under 19 din Olanda România a câştigat grupa, cu 4 puncte, după victoriile cu Rusia (26-25) şi Spania (25-19) şi eşecul cu Slovenia (17-22). „Tricolorele” lui Dumitru Muşi s-au calificat astfel în faza principală şi vor face parte din Grupa M1, alături de Olanda (meci astăzi) şi Austria (în 10 august). Nou-venită în garnitura HC Alba Sebeş, pivotul Ana Maria Ciolan a izbutit la Europene să marcheze 8 goluri în cele 3 partide susţinute (câte două cu Rusia şi Slovenia, 4 cu Spania). De asemenea, formaţia din Sebeş negociază intens cu încă două portăriţe din străinătate, una din Croaţia şi cealaltă din Bosnia, tratativele întâmpinând anumite diferenţe financiare.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 15 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 57 de minute
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 18 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie