Ziarul Unirea

Gropi şi noroi de şantier în zona Parcului Custozza

    Albaiulienii şi turiştii care doresc să ajungă din Cetate în Centru traversând Parcul Custozza trebuie să se echipeze cu cizme de cauciuc. Motivul: zăpada topită de pe „stradă”, în combinaţie cu pământul, s-a transformat într-un noroi tipic şantierelor, o ciorofleacă murdară care face traversarea zonei un adevărat coşmar, printre băltoace şi noroaie. Asta în condiţiile în care s-ar putea deschide circulaţiei pietonale calea de acces dintre cele două catedrale, unde lucrările de pavare par să se fi încheiat încă din vară. E adevărat că ar fi necesară realizarea unui culoar prin zăpadă, dar acest lucru nu este imposibil, doar bunăvoinţă să fie! Ca să nu mai vorbim despre craterele pline cu apă de pe străzile care duc spre universitate, gropi care s-ar putea umple cu pietriş, pentru ca şoferii să nu-şi mai rupă maşinile. (R.G.)

ELIT

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

ADEZIUNE PLUS ALBA

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

12 Comentarii

x 25 februarie 2012 at 15:32

mda…dar asa s-ar rata deschiderea oficiala si taierea panglicilor.

Mai bine sa treaca prostii prin noroi, ca ii prostim noi la primavara cu o deschidere magnifica, foc de artificii, mici si bere.

La asa cetateni fraier de ingaduitori, asa primar nesimtit.

Jean 25 februarie 2012 at 16:24

bine spus X

Aurelian 25 februarie 2012 at 16:31

Piticul Atomic ii grozav, el paseaza si tot el da cu capul!

Dr. Jivago 26 februarie 2012 at 11:21

AIURELIENE, Facultatea de medicina din Cluj, are nevoie de „material didactic” pentru cursul – „PARANOIA -cauze, tulburari fiziopatologice” Nu vrei sa te oferi?!!!

Avraam 25 februarie 2012 at 18:42

Cred ca Primaria respectiv PDL-ul vrea sa le transmita celor care au votat portocaliu ca SUNT PROSTI DE CAD IN GROPI!!!!!!!!!!!!!Ar trebui sa le cante si IMNUL- DESTEAPTA-TE ………..HA,HA,HA,HA………… ,HAVA!!!!!!

vigilante 25 februarie 2012 at 19:56

Chiar daca zona se va deschide cu taieri de panglici la primavara, toamna, etc, ar fi trebuit sa se deschida circulatia pe langa Catedrala Romano-Catolica. Pe langa faptul ca toti cei ce doresc sa coboare din cetate pe porti sunt nevoiti sa treaca prin noroiul din fata Universitatii, traseul e mai lung pt ca presupune si ocolire. Nu inteleg de ce nu se deschide circulatia pietonala pe langa Poarta a patra. Azi maine buldozerele si excavatoarele lui Florea vor incepe sa muste si din parcul din fata Catedralei. Sa inteleg ca pana la finalizarea completa a reamenajarii cetatii vom fi nevoiti sa circulam tot pe ruta ocolitoare din zona defunctlui Custozza sau mai rau, circulatia se va inchide de tot catre porti. Sau obligarea cetatenilor sa treaca prin noroaie face parte din noua strategie in materie de turism? Sa vada de fapt pe pielea, nadragii si ghetele lor cum era in perioada medievala?

Dorina 25 februarie 2012 at 20:23

Nici mie nu-mi convie sa ocolesc atat si si prin noroaiele alea, dar strada M.Viteazu se va redeschide peste doua luni, cand se deschide accesul si pe noul pod de la poarta IV.Ba chiar nu ineleg de ce trebuie sa mai tina inchisa acea strada, cand ea e 99%gata.dar ai spus ca „azi maine escavatoarele vor taia si din parcul Cetate”.gresit!daca te-ai fi plimbat de curand prin parc, ai fi vazut ca defrisarile s-au terminat.copacii care acum sunt in picioare reaman in picioare!

MORCOVEL 25 februarie 2012 at 20:56

S-AU TERMINAT DEFRISARILE..URMEAZA EXCAVARILE…..

vigilante 26 februarie 2012 at 0:44

Pai tocmai ca nu m-am plimbat de curand ca sa evit noroaiele, deci nu stiu stadiul lucrarilor din parcul din fata Catedralei. Din articol reiese ca noroaiele persista si str M Viteazu e tot inchisa circulatiei pietonilor.

toma 25 februarie 2012 at 21:12

Propun amplasarea in fostul parc Custozza, a unei statui, cu d-l primar calare pe un buldozer si cu o drujba in mina (de lemn sa nu mai faca rau nimanui) si care sa fie inaugurata odata cu ceea ce se v-a deschide acolo. Ca nimeni nu stie ce v-a iesi pina la urma. Vom trai si vom vedea.

Dr. Jivago 26 februarie 2012 at 13:16

Admin. comentariul meu?

Mihai 28 februarie 2012 at 17:38

In vremea zapazilor abundente , de ce n-a apelat primaria la clubul Rotary.Cum lor le plac labirinturile, puteau face un culoar de trecere pentru pietoni. In felul acesta se faceau si ei utili.Acum nu mai este nevoie, ca vine primavara, si peste tot prin dalele lui Hava si Sabau vor iesi ghioceii.Iar in baltoacele pline de noroi va face Sabau o pescarie de crapi, ca sa crape albaiulienii de ciuda.Poate ca ne va da bilete de pescuit asa cum ne da pentru vizitat cetatea.Mai prindem si noi cate un crap de foame.Pe cand si cate un somn la tambal?