Grigore Vieru sărbătorit simultan la Alba Iulia şi la Chişinău
Cu tot frigul de afară şi sub rafalele unui vânt tăios, marţi, 14 februarie 2012, la Alba Iulia a avut loc sărbătorirea a 77 de ani de la naşterea lui Grigore Vieru, acea „picătură de Eminescu”, după cum se autointitula el, poetul suferinţei dar şi al speranţei românilor basarabeni. Vorbim despre o sărbătorire, deoarece chiar dacă a plecat dintre noi în ianuarie 2009, poetul rămâne viu în inimile tuturor celor ce simt româneşte. Dintre aceştia s-au strâns marţi, la bustul poetului, aceiaşi vajnici români care nu uită niciodată să puncteze evenimentele importante, mulţi dintre ei încărunţiţi, dar rămaşi la fel de verzi în sufletul lor de oşteni de strajă ai românismului şi ai limbii române. Vorbim aici despre poetul Ion Mărgineanu, despre Ioan Străjan şi Ilie Furduiu de la „Dacoromania”, prof. Emil Jurca de la Asociaţia cultural patriotică „Avram Iancu” şi mulţi alţii, cadre didactice şi bibliotecari, precum şi reprezentanţii oficialităţilor, în frunte cu Ion Dumitrel, preşedintele Consiliului Judeţean Alba, omul căruia i se datorează realizarea bustului poetului la Alba Iulia. S-au depus coroane din partea Consiliului Judeţean Alba, Prefecturii Alba, Primăriei Alba Iulia, USL Alba, Bibliotecii Judeţene „Lucian Blaga”, Asociaţiei „Avram Iancu”, Asociaţiei „Alba Iulia 1918, pentru unitatea şi integritatea României” etc.
Au luat cuvântul poetul Ion Mărgineanu, neoprit din metaforă nici de furia vântului, şi preşedintele Dumitrel, care a ţinut să precizeze că astăzi au loc manifestări similare la Chişinău şi în alte localităţi basarabene. Momentul evocator a continuat la Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga”. (I.H.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari