Gicu Grozav, oficial la Karabükspor: „Este o provocare pentru mine”! Contract pe trei sezoane și numărul 37 pentru internaționalul român, în Turcia
Internaționalul român Gicu Grozav a semnat un contract pe trei sezoane cu Karabükspor și urmează să poarte tricoul cu numărul 37 la formația din Turcia! „Este o provocare pentru mine, pentru că este o țară nouă unde voi juca. Sper că nu-i dezamăgesc pe cei care au avut încredere în mine”, a declarat Gicu Grozav.
Fotbalistul albaiulian, implicat recent financiar la Unirea Alba Iulia, alături de Mihai Oancea, va debuta în noua ediție a Süper Lig, în 12 august, în deplasare cu Gençlerbirliği, iar primul meci în fața fanilor proprii, va fi pe 19 august, cu Istanbul BB pe Stadionul Yenisehir, ce are o capacitate de 10.000 de locuri. Săptămâna trecută, Gicu s-a deplasat în Austria pentru a semna un precontract cu noua sa echipă, iar astăzi, după efectuarea vizitei medicale, la Ankara, a parafat documentele. „Mă bucur că, în sfârșit, am semnat. Îmi era dor să mă apuc de antrenamente și sper ca în scurt timp să fiu apt 100 la sută și să încep să joc”, a precizat Gicu.
*37= 3 plus 7
Numărul ales pe tricou are o semnificație aparte, cuprinzând cifra „7” cu care acesta a debutat în fotbalul mare, numărul însemând suma celor două cifre, adică „10”, cât are Gicu Grozav la echipa națională a României.
Ajuns ieri la Ankara, fotbalistul în vârstă de 26 de ani a semnat din postura de liber de contract, după ce a plecat de la Akhmat Grozny.
La Karabukpor este o adevărată legiune română, formată din 8 jucători, Gicu Grozav, Torje, Papp, Latovlevici, Cr. Tănase, Val. Găman, Alexe și I. Neagu. „Contează foarte mult că sunt atâția români la Karabukspor. Mă ajută să mă acomodez în cel mai scurt timp și asta este foarte important pentru mine„, a spus Gicu Grozav.
Turcia este a treia destinație externă a internaționalului român, cotat la două milioane de euro pe transfermarkt.de, după Belgia (Standard Liege) și Rusia (Akhmat Grozny). Un singur inconvenient, noua sa echipă are culorile „roșu-albastru”, la fel ca ale rivalei FCSB, Gicu evoluând ultima dată la Dinamo, în țară!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 12 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești