Ziarul Unirea

FOTO/VIDEO: Liberalul Teodor Atanasiu a primit certificatul doveditor al alegerii sale ca senator

PNL - Alegeri Locale Partiale - 27 iunie

Începând din această seară liberalul Teodor Atanasiu  este, oficial, senator de Alba. Acesta a primit certificatul doveditor al alegerii sale de la președintele Biroului Electoral Județean, judecător Lucia Pascariu-Pag, în cadru festiv, în prezența prefectului Flaviu Cozuc, a membrilor BEJ Alba și a colegilor săi liberali.

Evenimentul a avut loc la câteva ore după publicarea în Monitorul Oficial a rezultatelor alegerilor parlamentare iar Atanasiu este primul parlamentar din Alba care a intrat în posesia actului oficial urmând ca ceilalți șase să primească certificatele luni, la ora 10.00.

ELIT

Teodor Atanasiu a mulțumit alegătorilor și autorităților implicate pentru modul în care au gestionat alegerile și a promis că se va bate pentru ca Senatul României să redevină o cameră de dezbatere adevărată înainte de votarea legilor, că va contribui la procesul legislativ cu proiectele pe care le-a propus în campania electorală și că se va lupta ca Parlamentul să fie cel care controlează Guvernul astfel încât toate proiectele legislative adoptate să fie puse in practică.

Festivitatea s-a încheiat, așa cum se obișnuiește în astfel de situații, cu șampanie, strângeri de mână, felicitări și urări de succes în mandatul 2012 – 2016.

 

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă| Senatorul PSD Călin Matieș: „Doliu național: a trecut în Senat legea vânzării ultimelor bucăți de România !”

Când o țară a trecut deja la vânzarea pământurilor arabile, ce mai trebuie să facem ca să trezim conștiința adormită… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

17 Comentarii

NIK 14 decembrie 2012 at 21:31

Sa dat liber la FURAT ,,ca imunitatea pazeste hotii!!!!

Horea 14 decembrie 2012 at 21:33

„Începând din această seară liberalul Teodor Atanasiu este, oficial, senator de Alba”

Sunt de acord cu afirmatia de mai sus. Asa au hotarat alegatorii.

Incepand insa „din aceasta seara”, Teodor Atanasiu va disparea cu interventiile scrise – in ziarul Unirea – sau de alt tip pe teritoriul judetului. Si-a indeplinit visul. Restul, desurcati-va!

Albaiulian 15 decembrie 2012 at 8:32

Asa au hotarat alegatorii?
Daca usl-ul propunea candidati in locul lui Atanasiu calul de pe cetete si in locul lui Simedru calul lui Mihai Viteazul, acestia obtineau acelasi numar de voturi.
„Jos Basescu” a facut multi parlamentari care nu au ce cauta acolo!

Horea 15 decembrie 2012 at 11:58

@Albaiulian

Din pacate,esti destul de aproape de adevar!

CETATEANUL TURMENTAT 14 decembrie 2012 at 22:20

…S-AU TERMINAT ALEGERILE…TOTUSI, CU CINE AM VOTAT? CRED CA DE LUNI VA CURGE LAPTE SI MIERE PRIN COLEGIUL DOMNULUI ATANASIU. MA PREGATESC SI EU SA-MI IAU NISTE BIDOANE, POATE SE TERMINA. MI-AR PLACEA CA DOMNUL BASESCU SA FACA DOUA PROPUNERI DE PREMIER SI APOI SA DIZOLVE PARLAMENTUL. POATE ASA SE VA REVENI LA CELEBRA CIFRA DE 300 DE PARLAMENTARI. CRED CA NE VA COSTA MAI PUTIN UN NOU SCRUTIN DECAT PATRU ANI DE LIHOZEALA A CELOR 288 IN PLUS. IN REST, TRAIASCA USL, PDL, PP DD, UDMR! NE VOR SCOATE DIN CRIZA, NU-I ASA?

Status Quo 14 decembrie 2012 at 22:32

P-astia ii doare fix in basca de ce-a votat electoratu’ la referendumul cu 300? Nu numai ca n-au scazut numarul ba din contra, l-au crescut.

Cand e in interesul lor 7,4 milioane au votat sa-l demita pe Basescu. Atunci ale 7,4 contraza. pentru referendumul cu 300, ba!

Asa ca nu te astepta la lapte si miere decat daca te duci tu sa ti le iei. Pe bani.

CETATEANUL TURMENTAT 14 decembrie 2012 at 23:17

AI DREPTATE!

Costel* 15 decembrie 2012 at 11:02

@ SQ, oare cine a facut legea cu 600 de parlamentari nu domnii PDL-isti si Curtea Constitutionala basista. De ce cand Coalitia PDL-UDMR-UNPR-Minoritati era in floare nu a schimbat legea electorala. Toti erau de ai lor si legea trecea. Vorba marelui PDL-ist Boureanu in loc sa facem o lege buna am aruncat rahatul pe pereti.Domnul Guvernator „LINGE BAROS” a dorit din tot sufletul ca sa nu fie singurul resapat din Romania si a reusit si PDL-istii e resapati in procent de 100%.

feneserul 15 decembrie 2012 at 11:30

Stimate sustinator(ca sa nu zic pupincurist)al pdl-ului cred ca gresesti.Pdl si Base au fost la putere din 2008 pana in 2012,nu?Daca aveau interesul sa aplice rezultatul referendumului din 2008 o puteau face,dar au considerat ca este mai usor sa ne taxeze pe noi toti(pensionari,bugetari,etc.).Asa ca vorba unui parlamentar pdl(in 2008 daca nu ma insel)ciocu mic ca sunt alti hoti la putere!

Status Quo 15 decembrie 2012 at 22:37

Vorbeste frumos, bai feneserule! Sustin pe cine vreau eu insa de aici pana la pupat in c*ur e drum lung.

Ca sa faci unicameral trebuia modificata Contitutia. Nu stiu in ceea ce priveste numarul insa un lucru cred: ca nici macar PDl n-au vrut 300 cu adevarat. Nu vorbesc de pramatiile de la USL ca acolo-i clar.

Si acum ia uita-te la tine ce ai scris:
”…este mai usor sa ne taxeze pe noi toti(pensionari,bugetari,etc.)”

Deci carevasazica asa: pensionari bugetari + etc. Astia-s baza tarii, ai? Unde-s bai feneserule aia care muncesc la privat si care duc tara asta in carca? Care dau banuti pentru pensionari si pentru faimosii bugetari.

Unde-s astia mai feneserule? I-ai uitat?

Da, astia nu-s importanti pentru ca astia nu ies in strada, nu manifesteaza ca ticalosii aia de revolutionari si de militari in rezerva. Nu-si arunca chipiile in curtea Cotrocenilor, asa-i? Nu dau cu picioarele in usa ministrului si nu arunca cu coceni de mere si sticle de plastic dupa ministrii.

Astia doar tac si inghit. Si muncesc.

Costel* 16 decembrie 2012 at 14:17

@ SQ, tara nu este un vapor unde comandantul sa ordone subordonatilor salturile si mersul taras … tara are cum dumneavoastra spuneti mai multe grupuri:
1. Cei ce tac si inghit,
2. Ticalosi de militari care arunca cu chipiile in curtea Cotrocenilor si …
3. Pupincuristii …
Concluzia va apartine …

feneserul 17 decembrie 2012 at 1:54

@SQ:
lasa ca pe astia de la privat pe care nu i-o exterminat guvernele bamse-boc-unguent o sa ii friga ponta cu a lui.spui ca nu esti pupincurist dar aici pe forum tu dai doar in usl de parca nu ar fi toti o apa si un pamant(psd=pd=pnl=ppdd=udmr=vai de capul nostru).uita-te putin la toate comm-urile tale si trage concluzia.

cujereanul pacalit 15 decembrie 2012 at 4:33

aM LUAT plasa cu porcul.
A ajuns unde voia.
Sper sa nu-l ajute cel de SUS

Apoliticul 15 decembrie 2012 at 7:30

Da,dar pina il bate DUMNEZEU,isi bate el joc de noi.Multi,par foarte optimisti si entuziasmati,i-a luat valul,dar mai povestim,dupa vreun an-doi.Trebuiau schimbati portocalii,dar nu cu astia.ESTE EXACT,CA SI CIND,FUGI DE DRAKU SI DAI DE MASA!!!!Inca o dovada,la cit poate fii romanul de credul si naiv,sa nu zic prost.Cine ce cauta,aia gaseste.La asa popor,asa conducatori!!!

ion 15 decembrie 2012 at 19:40

Felicitari domnule Ministru, ma bucur, dar in acelasi timp vreau sa va atrag atentia ca aveti doi colegi „buni”, care se lauda ca vorbesc in numele dvs si impart posturi, insa nu sint apreciati decat in grupul directorilor care-si cumpara ramanerea pe scaune. Un sfat de la mine: nu le mai dati atata mana libera la mister ADR si mister PDSR-APR-PUR-PC, ca va fac de rusine

Ministru 15 decembrie 2012 at 21:24

Bine.

gospodar plecat din tara 16 decembrie 2012 at 22:43

E adevarat deci…Atunci nu pot sa zic decat:Doamne ai TU grije de noi.