FOTO: Ziua Europeană a Limbilor, marcată la Liceul Tehnologic ”Ștefan Manciulea” din Blaj. Prezentări Power Point în limba engleză și workshop
Este cunoscut faptul că începând cu anul 2001 , Consiliul Europei din Strasbourg a avut inițiativa de a sărbători Ziua Europeană a Limbilor în fiecare an pe data de 26 septembrie. Scopul acestei acțiuni este de a promova și încuraja învățarea limbilor străine, pentru a contribui la dezvoltarea plurilingvismului.
În fiecare an, ZEL este sărbătorită de elevi, studenți și cadre didactice, alături de institute lingvistice , asociații, care doresc să atribuie importanța cuvenită acestei zile ce aduce în prim plan diversitatea lingvistică în Europa.
Liceul Tehnologic „Ștefan Manciulea” din Blaj s-a alăturat celorlalte instituții, acordând o atenție deosebită datei de 26 septembrie 2016.
Inițiativa acestei activități a aparținut doamnei profesoare de limba engleză Emilia Comșa, în colaborare cu doamna profesoară Eleonora Boeriu și Ioana Breazu, în calitate de consilier educativ. Un număr mare de elevi din clasa a XI-a și a XII-a a contribuit la realizarea acestui moment, ce a debutat cu mesaje emoționante din partea conducerii școlii, reprezentată de domnul dir. prof. Ioan Marcu și doamna dir.adj. Elena Drăgan. Doamna prof. Emilia Comșa a punctat importanța ZEL prin prezentări Power Point în limba engleză, iar elevii au organizat un workshop în care au personalizat tricouri menite să promoveze această zi importantă din punct de vedere lingvistic.
Un aspect important este faptul că site-ul ZEL încurajează astfel de activități, propunând celor implicați să participe la un concurs, în urma încărcării datelor pe pagina de web. Promovați-vă evenimentul introducându-l în baza de date a ZEL!”, transmite consilierul educativ Ioana Breazu.
[nggallery id=2718]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 49 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul