FOTO: Volei Alba Blaj – Rapid, în semifinalele Diviziei A1 | Campioana României, succes lejer la Pitești
Campioana României, Volei Alba Blaj s-a calificat în semifinalele Diviziei A1 la volei feminin, fază în care se va duela cu Rapid București.
Semifinalele sunt în 8, 19 și 22 aprilie (primul meci acasă). În cealaltă semifinală CSM Târgoviște va întâlni echipa calificată dintre CSM Lugoj și CSO Voluntari (1-1 în acest moment 3-0, respectiv 1-3, meciul decisiv în 1 aprilie). Finala este prevăzută în 29 și 30 aprilie (două jocuri acasă), 3 și 4 mai (două jocuri afară) și 7 mai (meciul 5, dacă mai e nevoie, acasă)
Singura echipă care a învins, pe teren, în sezonul regular, în Sala „Timotei Cipariu”, în ultima rundă, a trecut de Dinamo București, în duelul echipelor de pe locurile 4 și 5. În primul meci a fost 3-0, iar al doilea, azi, pe terenul grupării din „Ștefan cel Mare” elevele lui Branko Gajic s-au impus cu 3-1, după ce în al treilea set au revenit senzațional de la 18-24, au anulat 13 mingi de set și au câștigat parțialul cu 33-31!
La Pitești, în feful formației de pe locul 8, a fost o dispută în minimum de seturi, firesc, ținând cont de diferența de valoare, 3-0 (25-22, 25-17, 25-19) în favoarea deținătoarei titlului. Primul set gazdele au sperat, după ce s-au apropiat la un singur punct (18-19 și 19-20). Volei Alba Blaj a câștigat fără să forțeze o întâlnire cu o favorită certă, partida durând 67 de minute. Cele mai multe puncte le-a reușit Gergana Dimitrova – 13
Săptămâna viitoare sunt două întâlniri de cu totul alt calibru, miercuri, 5 aprilie, la Tg. Mureș, la ora 19.00, cu Savino del Bene Scandicci, manșa tur a finalei Cupei CEV, respectiv prima întâlnire în semifinalele Diviziei A1, acasă, în Sala „Timotei Cipariu”, sâmbătă, 8 aprilie.
Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova – 13 puncte, Kaitlyn Hord – 8, Bojana Milenković – 6, Iarina Axinte – 3, Jovana Kocić – 6, Victoriia Russu – 11, Andreea Ispas (l), au mai intrat Andra Cojocaru (libero), Georgiana Faleș – unul, Andrea Kossanyiová – două, Slađana Mirković, Raisa Ioan – unul; Dajana Bošković, Jovana Cirković. Antrenor Stevan Ljubičić.
Foto: CSM Volei Alba Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Ştirea zileiacum 5 zile
LIVE VIDEO | La 200 de ani de la nașterea Craiului Munților, Avram Iancu, defilare militară, placă memorială și distincții la Muzeul Memorial ”Avram Iancu” din Incești