Volei Alba Blaj a reușit o calificare uluitoare în semifinalele Cupei CEV, după ce a trecut de Galatasaray Istanbul, în returul de la Sibiu, câștigând setul de aur al unei manșe dramatice.

Blajul a izbutit minunea, a câștigat cu 3-0 (25-20, 25-23, 25-16), remontând eșecul de la Istanbul, iar în setul decisiv s-a impus cu 15-5 și s-a calificat pentru al doilea an la rând în semifinalele unei competiții continentale. Un rezultat istoric pentr Volei Alba Blaj, ce a reușit ceva ce părea imposibil!

*Setul de aur, 15-5

Punct Ioana Baciu 1-0, 2-0 pentru Volei Alba Blaj! 3-1 Ioana Baciu! Scorul se strânge 4-3. Aut atac Galataaray și 6-3! Iarăși aut și 7-3. As Aleksic 8-3!!! Newcombe 9-3 și 10-4! As Lazarevici 12-4, sala este în picioare! E 13-5 și minunea se înfăptuiește!

În jur de 1800 de spectatori sunt prezenți în Sala „Transilvania”, pentru a asista la o partidă în care Blajul încearcă minunea!

*Setul 1 25-20

Primul set a fost la discreția gazdelor, ce au început extrem de tare, conducând cu 3-0 și distanțându-se pe tabelă: 9-4, 10-6, 12-8, 15-10, 22-16. Fază litigioasă la 22-17, punctul fiind dat Blajului. La 24-18, Galatasaray a reușit să anuleze două mingi de set

*Setul al doilea 25-23

Al doilea parțial are alt start, cu Galatasaray mult mai determinată, scorul fiind egal 3-3, oaspetele trecând în avantaj 5-3, 6-4 și 8-6, pentru prima dată în acest meci. Blajul a remontat și a preluat conducerea după trei puncte consecutive, 9-8, dar iarăși e egalitate. Galatasaray a a revenit la timonă 12-10, însă scorul devine egal 12-12. Blocaj Ninkovic și scorul devine 16-14 pentru Blaj, cu trei puncte la rând, moment în care antrenorul advers a solicitat time out. La 16-16 Zakoc cere time-out, se joacă pe muchie de cuțit. Intră Maja Aleksic, la scorul de 17-18, care reușește să egaleze, însă Galatasaray se duce la 20-18 și 21-19. Egalează Blajul, prin serviciul Majei Aleksic și antrenorul turc solicită timout la scorul de 21-21. O fază îndelungată, disputată a fost câștigată de Galatasaray ce a ajuns la 23-21, moment în care Zakoc a solicitat time-out! Două puncte Newcombe și iar egalitate 23-23! Atac în aut Galatasaray, o fază contestată de oaspeți, Blajul preia conducerea cu 24-23, după 21-23 și fructifică prima minge de set, un atac în aut al adversarelor!

*Setul al treilea 25-16

Iarăși Galatasaray începe mai bine și conduce cu 4-1, când Zakoc cere time out. Lazarevici face 2-4, egalitatea e restabilită de Baciu din serviciu. Blocaj Lazarevici și 5-4 pentru Blaj, care a făcut 5 puncte la rând până la 6-4. S-a făcut 7-7, dar Newcombe punctează, urmată de Ninkovic: 9-7. Scorul a devenit 11-9, după o minge disputată și câștigtă de vizitatoare. Se merge cap la cap până la 13-12, dar Blajul are un moment bun și se distanțează la 16-12, antrenorul advers solicitând time-out. O minge litigioasă este acordată vizitatoarelor, dar scorul se mărește la 18-14și 20-14, iarăși time-out tehnic al antrenorului turc. Se ajunge la 22-15, după un punct făcut de Newcombe. Blajul s-a dezlănțuit, și este 25-16.

Volei Alba Blaj: Lora Kitipova (două puncte) – Nađa Ninković (8 puncte), Sonja Newcombe (11 puncte), Ana Lazarević (13 puncte), Nneka Onyejekwe/ cpt (4 puncte), Ioana Baciu (18 puncte) – Marina Vujović (libero); a mai intrat Maja Aleksić (7 puncte); Katerina Zhidkova, Aleksandra Ćirović, Mariya Karakasheva, Ramona Rus, Sara Hutinski, Viktoriya Delros (libero).

[nggallery id=6756]

Start de sezon în trombă la mountain bike pentru Miruna și Radu Măda

Miruna și Radu Măda, start de sezon în trombă la mountain bike Pentru Miruna și Radu Măda, supervizați de antrenorul Alexandru Avram și preparatorul fizic Lucian Nicolescu, sezonul de mountain bike a început în acest an în afara țării, cu un concurs în Serbia. Weekend-ul trecut, sportivii din Alba legitimați la CSM Mediaș și-au reprezentat […]