FOTO-VIDEO: Unirea Principatelor Române, sărbătorită la Alba Iulia. Spectacol de excepţie „Hai să-ntindem hora mare”, pe scena Casei de Cultură a Studenţilor
Astăzi a fost iarăşi prilej de mare sărbătoare pentru români. S-au împlinit 154 de ani de la Unirea Principatelor Române – Moldova cu Ţara Românească, sub sceptrul marelui domnitor Alexandru Ioan Cuza. Peste tot în ţară, de la Iaşi, la Focşani, Bucureşti, Cluj-Napoca dar şi la Alba Iulia, românii au rememorat cu plăcere măreţul eveniment al Unirii de la 1859, iar la final au jucat cu toţii Hora Unirii. Spuneam că nici albaiulienii nu s-au lăsat mai prejos şi au cinstit cum se cuvine, aici la Alba Iulia, capitala Marii Uniri, măreţul eveniment din istoria desăvârşirii unităţii naţionale.
Astfel, Casa de Cultură a Studenţilor din Alba Iulia a găzduit, joi seara, un eveniment de excepţie , spectacolul de muzică şi dansuri populare româneşti intitulat „Hai să-ntindem hora mare”, dedicat aniversării “Unirii Mici” din 1859.
Mai bine de două ore şi jumătate publicul a „călătorit” prin toate zonele folclorice ale ţării, atât prin dans cât şi prin muzică. Au evoluat pe scenă ansambluri folclorice renumite din judeţ precum “Doina Aiudului”, “Vinţana” şi “Floare de colţ”. De asemenea, i-au încântat pe cei prezenţi cu vocile lor soliştii Dorina Nariţa, Floricica Moga, Maria Filimon, Cătălin Haşa şi Nicolae Tuhuţ, Fanfara judeţului Alba- dirijor Coriolan Honcaş şi Ansamblul Folcloric al judeţului Alba – dirijor Alexandru Pal.
I-au însoţit într-un periplu muzical de melodii populare româneşti intitulat “Cu cântecul prin ţară” grupul vocal-folcloric “Mugurii de Tezaur”, coordonat de cunoscuta interpretă de folclor Leontina Fărcaş.Totodată, au urcat pe scenă şi a oferit publicului un moment de muzică folk elevii de la Palatul Copiilor din Alba Iulia, pregătiţi de prof. Daniel Avram.
La final,toţi cei prezenţi au încins o horă în sala Casei de Cultură a Studenţilor. S-au prins în horă şi Ion Dumitrel – preşedintele Consiliului Judeţean Alba, senatorul Alexandru Pereş şi Alin Cucui, vicepreşedinte al CJ Alba. În holul instituţiei a fost amenajată o expoziţie de costume şi artă populară, de către Asociaţia Datina Străbună de la Căminul de zi pentru persoane vârstnice, ce s-a bucurat de asemenea de aprecierea publicului.
Întregul eveniment a fost organizat de Consiliul Judeţean Alba.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/bKL2Z36-94I/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Societate
Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 19 – 25 IULIE 2024. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul comercial Alba Mall
Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 19 – 25 IULIE 2024. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul comercial Alba Mall Deadpool & Wolverine 3D Avanpremiera Regia: Shawn Levy Cu: Ryan Reynolds, Hugh Jackman Gen Film: Actiune, Comedie, SF Durată: 132 min Rating: N 15 Ryan Reynolds își reia rolul titular în cel […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României