FOTO/ VIDEO: Steagul unei legiuni a lui Avram Iancu a ajuns azi în comuna Horea, a treia localitate din traseul de câteva zile prin Munții Apuseni
Comuna natală a marelui erou Horea a fost cea de-a treia localitate în care a ajuns steagul care ar fi aparținut unei legiuni a lui Avram Iancu în timpul Revoluției de la 1848 din Transilvania, drapelul fiind lăsat de actualul proprietar să fie prezentat sub egida Societății Cultural – Patriotice ”Avram Iancu” din România într-un turneu de mai multe zile prin Munții Apuseni.
Drapelul luptătorilor lui Avram Iancu a ajuns azi în comuna care ar fi dorit să-l cumpere la licitația desfășurată în București la începutul lunii februarie, însă fostul deputat Corneliu Olar ce a reprezentat administrația publică din Horea nu a avut suficienți bani pentru a intra în posesia lui, acesta fiind achiziționat cu impresionanta sumă de 105.000 euro de omul de afaceri Adrian Thiess, în numele mai multor prieteni.
Pe o vreme frumoasă de primăvară, steagul luptătorilor din Apuseni a fost adus din localitatea natală a lui Avram Iancu de o delegație formată din profesorul Victor Bercea – președintele Societății Cultural-Patriotice ”Avram Iancu” din România și vicepreședintele Ioan Pogan, alături de care s-a aflat Ioan Viorel Sicoe – președintele filialei din Câmpeni a societății, aceștia fiind întâmpinați de câteva zeci de locuitori ai comunei Horea între care s-au regăsit elevi îmbrăcați în costume populare, profesori și reprezentanți ai administrației publice locale.
În începutul festivității primarul Marin Nicola a rostit câteva cuvinte în calitate de gazdă, s-a cântat imnul societății ”Avram Iancu”, iar drapelul a fost așezat în fața bustului lui Horea din centrul comunei, unde un preot a săvârșit o slujbă religioasă la care a participat printre alți localnici și tanti Agaftea Nicola din Fericet – Tița lui Costin – născută în 16 septembrie 1932, soția unui fost strănepot al lui Horea.
După slujbă, cei care au vorbit mai întâi despre importanța acestui steag în istoria Apusenilor au fost musafirii din conducerea societății ”Avram Iancu”, iar la final fostul deputat Corneliu Olar – cel care a dorit foarte mult să achiziționeze pentru moți acest steag – a îndemnat copiii să scrie scrisori pentru cei de la Ministerul Învățământului ca să se reintroducă în istoria din clasele mai mici eroii Apusenilor: Horea, Cloșca, Crișan și Avram Iancu.
Evenimentul s-a încheiat emoționant, cu un program de poezii și cântece patriotice susținut de elevii prezenți, localnicii făcându-și apoi fotografii cu steagul lui Avram Iancu așezat lângă bustul lui Horea.
Ovidiu CULDA
[nggallery id=1872]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]









