FOTO, VIDEO SPECTACULOS| Viitoarea Sală Polivalentă din Blaj a „ieșit” din pământ. Mica Romă a devenit MARE
Viitoarea Sală Polivalentă din Blaj a „ieșit” din pământ. Mica Romă a devenit MARE
Sală Polivalentă din Blaj este un proiect comun al municipiului Blaj și al Consiliului Județean Alba în valoare de aproximativ 7 milioane de euro, finanţarea investiţiei făcându-se 50% de la bugetul Municipiului Blaj, 50% din bugetul Consiliului Județean Alba .
Proiectul a demarat greu, pâna când antreprenorul a subcontractat partea de structură societății BAXCOM, care este una dintre cele mai puternice firme românești din aceste domeniu.
La vizita noastră în șantier structura de rezistență era ridicata din pamant, două echipe de muncitori lucrând în diferite zone la armătura de fier beton.
Potrivit declarațiilor reprezentanților BAXCOM, societatea subcontractantă promite că până în luna iunie, iulie a acestui an, va ridica toată structura de rezistență a viitoarei săli polivalente din Blaj.
Societatea românească BAXCOM este renumită pentru lucrări de structuri mari la poduri, viaducte, etc., fiind printre puținele firme constructoare care lucrează cu seriozitate pe autostrăzile aflate în construcție în România.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/Veh0qgwXQwM/hqdefault.jpg)
Sală Polivalentă din Blaj este un proiect ambițios al municipiului Blaj și al Consiliului Județean Alba. Va fi prima sală polivalentă din județul Alba, municipii mari ca Alba Iulia sau Sebeș neputând decât să viseze la astfel de obiective.
În urma cu ceva timp primarul Blajului, Gheorghe Rotar declara pentru Ziarul Unirea: ”Avem un contract cu Federația Română de Volei prin care, în următorii cinci ani, după ce va fi gata, o punem la dispoziție gratis pentru toate meciurile loturilor naționale. Și celelalte echipe din județ, de handbal, de baschet, vor juca la Blaj meciurile din cupele europene. Am luat decizia înființării ei având în vedere că avem această echipa mare, că oamenii iubesc acest sport. Dacă la Alba Iulia exista sală polivalentă nu mai făceam. Suntem cel mai mic oraș din România care va avea o sală polivalentă. La dimensiunea ei, va fi una dintre cele mai frumoase din țară”
Sala va avea peste 2.000 de locuri, iar în ea nu se vor organiza doar activități sportive, respectiv meciuri de volei, baschet, handbal, box, dar și expoziții, concerte, spectacole, târguri sau expoziții. De asemenea, în aceeași clădire va mai fi construită o sală pentru antrenamente sportive. La ieșire din clădire se va amenaja un parc pentru sport în aer liber, plimbări cu bicicleta, role sau skateboard.
Mica Romă a devenit mare.
[nggallery id=7679]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic
Prăpăd la Sohodol după o vijelie puternică: Mai mulți copaci, puși la pământ de vântul puternic O vijelie puternică a făcut prăpăd la Sohodol. După zilele caniculare, furtunile lovesc cu la fel de multă putere mai multe zone din județ. Citește și: VIDEO | Natura s-a dezlănțuit vineri la Șibot: Ploaie torențială și rafale de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 41 de minute
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul