FOTO, VIDEO. Orban a dat mandolina pentru fluierași: Președintele PNL premiat cu o plachetă de onoare la a 45-a ediție a festivalului de la Șugag
Orban a dat mandolina pentru fluierași: Președintele PNL a fost premiat cu o plachetă de onoare la a 45-a ediție a festivalului de la Șugag.
Ludovic Orban, președintele PNL, părintele Transalpinei, a fost premiat cu o plachetă de onoare la a 45-a ediție a fluierașilor de la Șugag.
Astăzi a avut loc cea de-a 45-a ediție a Fluierașilor de la Șugag, care din cauza drumului greu accesibil de la barajul Oașa și până la Luncile Prigoanei, a fost mutat în centrul comunei.
La manifestări au participat numeroși politicieni: Mircea Hava, Ion Dumitrel, Florin Roman, primari din zonă, dar surpriza a reprezentat-o prezența președintelui PNL, Ludovic Orban.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/cOHUMSHY-uU/hqdefault.jpg)
După discursul de deschidere a manifestărilor, primarul comunei Șugag i-a înmânat lui Ludovic Orban o plachetă de onoare, numindu-l părintele Transalpinei. Într-adevăr, lucrările la cea mai spectaculoasă șosea din România au fost demarate în mandatul în care Ludovic Orban a fost ministru al transporturilor.
Cea de-a 45-a ediție a serbării păstorești ”Zi-i bade cu fluiera” a coborât anul acesta din Luncile Prigoanei și s-a desfășurat în centrul comunei Șugag.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/ulKfu1gyab8/hqdefault.jpg)
Sărbătoarea s-a mutat din iulie în august, în zile în care fii satului, emigranți prin Uniunea Europeană sau mai departe, sunt, majoritatea, pe acasă, pe la părinți, neamuri. Primarul comunei Șugag, Constantin Jinar, a explicat pentru Ziarul Unirea că festivitatea a fost coborâtă în sat după ce ani la rând, drumul de acces spre Luncile Prigoanei nu a putut fi asfaltat din cauza unui litigiu pe teme de proprietate avut cu RN Romsilva.
De la bugetul local al comunei, pentru manifestare a fost alocată suma de 25.000 de lei, restul provenind de la CJ Alba și sponsorizări.
[nggallery id=7392]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare
Cum a reușit un bărbat din Alba Iulia să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație: A fost reținut în urma unor percheziții domiciliare Un bărbat din Alba Iulia a reușit să cumpere în mod fraudulos, cu ajutorul unor complici, un imobil din Teiuș, scos la licitație. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 3 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare