FOTO/ VIDEO: Minor preluat de echipajul unui elicopter SMURD și transportat la Târgu Mureș. Alte 2 persoane au ajuns la spitalul din Alba, în urma accidentului de pe DJ 107
Minor preluat de echipajul unui elicopter SMURD și transportat la Târgu Mureș. Alte 2 persoane au ajuns la spitalul din Alba, în urma accidentului de pe DJ 107.
Un minor care a suferit răni în urma impactului produs între un autocamion și un autoturism la ieșirea din Teleac spre Hăpria, pe DJ107, a fost preluat de echipajul medical al unui elicopter SMURD de la Târgu Mureș. Operațiunea s-a desfășurat în apropiere de zona evenimentului rutier.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/9CX5o0c2WPE/hqdefault.jpg)
În urma accidentului au rezultat 3 victime, 2 adulți și un minor. Conform asistentei medicale de la SAJ Alba, adulții au fost diagnosticați cu politraumatisme care nu le pun viața în pericol, în timp ce minorul în vârstă de 13 ani, care era pasager dreapta, deși stabil hemodinamic, a fost trimis cu elicopterul la spitalul din Târgu Mureș.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/Wr76HXv4QJI/hqdefault.jpg)
Aceștia l-au preluat pe minor direct din câmp, astfel încât să ajungă cât mai repede la Spitalul Clinic Județean de Urgență Târgu Mureș.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/5gf8wrcFPKo/hqdefault.jpg)
Conform IPJ Alba, accidentul de circulație a avut loc din cauză că șoferul autocamionului a pătruns pe contrasens, moment în care a intrat într-o mașină care se deplasa regulamentar, din celălalt sens de mers. Conducătorul vinovat a fost testat cu aparatul alcooltest iar rezultatul a fost negativ. În cauză s-a deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/wxOMNYAiNLs/hqdefault.jpg)
Un martor la accident descrie momentele de după impact, când persoanele din zonă au acordat primul ajutor și au alertat autoritățile despre producerea gravului evenimentului rutier.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/fgNl3_9DHGY/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
ACCIDENT rutier în Alba Iulia, zona Patoș. Coliziune între două mașini. Au intervenit pompierii cu două autospeciale
ACCIDENT rutier în Alba Iulia, zona Patoș. Coliziune între două mașini. Au intervenit pompierii cu două autospeciale Un accident s-a produs vineri seara, în jurul orei 20.40 în Alba Iulia, zona Partoș, între două autoturisme. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine cu două autospeciale pentru asigurarea măsurilor specifice la un accident rutier produs în mun […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 4 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare