Ştirea zilei

FOTO, VIDEO. Grevă de avertisment în spitalele și unitățile de asistență socială din județul Alba/ Angajații nemulțumiți au ieșit în curtea Spitalului Județean de Urgență

Ioana Oprean

Publicat

în

Angajaţii din domeniul sanitar din județul Alba participă luni la o grevă de avertisment de două ore, între 9:00 şi 11:00, în data de 11 mai fiind anunţată declanşarea grevei generale, dat fiind că sindicaliştii au strâns semnăturile necesare. Ei protestează astfel faţă de reducerea considerabilă a veniturilor.

UPDATE: Circa 100 de angajați ai Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia au ieșit, luni, în fața instituției, majoritatea îmbrăcați în halate albe, în semn de protest față de reducerea veniturilor.

Managerul Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia, ec. Nicoleta Coșarcă, a spus, cadrelor medicale care protestează, că este foarte grav că angajații din spital sunt dezbinați, transmițându-le să aibă grijă de pacienți.

”Ceea ce e cât se poate de grav e faptul că la ora asta suntem toți dezbinați, că nu mai funcționăm ca o echipă și echipa înseamnă să pui suflet acolo unde ești, că ne uităm urât doctori la șeful de resurse umane, doctor la asistent, asistent la infirmier, infirmier la îngrijitoare, să nu mai vorbim de registratorii medicali. Toată lumea aceasta a noastră contribuie la un act medical eficient. Până la urmă, în modul în care arătăm astăzi, suntem în situația de a nu mai putea avea grijă de pacient, ceea ce e foarte grav. Rugămintea mea este totuși, cei care ați rămas în spital, vă rog din suflet, aveți grijă de pacient. Și mesajul meu este acesta, <haideți să avem grijă de pacienți> pentru că ei contează și pentru ei v-ați ales meseria asta. În rest, sunt convinsă, toate lucrurile le vom rezolva fiind uniți”, a spus ec. Nicoleta Coșarcă.

Nemulțumirile sunt legate de scăderea veniturilor în deosebi prin reducerea sporurilor.

Reprezentanții SANITAS Alba au declarat, luni, pentru ziarulunirea.ro, că greva de avertisment are loc în toate unitățile de sănătate și asistență socială din Alba, precum Centrul de reabilitare Galda de Jos, Baia de Arieș, Abrud, între orele 9.00 și 11.00.

Angajații vor ieși pe holurile instituțiilor în care lucrează, sau chiar în curte, însă activitatea nu se va perturba, asigurându-se o treime din efectiv. ”Din trei colegi, unul va lucra, prin rotație”, potrivit SANITAS.

„Avem o problemă comună, pe care trebuie să o rezolvăm în favoarea angajaţilor – avem o lege a salarizării incompletă şi discriminatorie, care a generat o adevărată criză în Sănătate şi Asistenţă socială. Trebuie să-i determinăm pe cei aflaţi la putere să găsească soluţiile de rezolvare a ei, conform promisiunilor făcute în momentul în care au ajuns la conducere!”, spun sindicaliştii Sanitas.

Ei reclamă scăderea considerabilă a veniturilor şi cer eliminarea plafonului de 30% pe ordonator principal de credite, impus de Legea salarizării bugetare, plafon care limitează acordarea sporurilor din noul Regulament, o posibilă soluţie avansată fiind excluderea din limita celor 30 de procente a plăţii suplimentare pentru zilele de sâmbătă, duminică şi sărbătorile legale, precum şi a plăţii suplimentare pentru gărzi.

Federaţia SANITAS a cerut acordarea creşterilor salariale pentru tot personalul din sănătate şi asistenţă socială, precum şi negocierea şi semnarea Contractelor colective de muncă la nivelul celor două sectoare de activitate, revendicări cu care a declanşat programul de proteste.

În 8 mai, conform anunţului făcut de premierul Viorica Dăncilă, reprezentanţi ai sindicatelor din sănătate ar urma să discute cu premierul, cu ministrul Sănătăţii, cu cel al Muncii şi cu cel de Finanţe pentur a găsi soluţii la revendicările angajaţilor din sistemul sanitar.

Federaţia SANITAS a organizat în 26 aprilie un miting în Piaţa Victoriei din Capitală la care au participat aproape 10.000 de protestatari.

[nggallery id=5564]


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate

Bogdan Ilea

Publicat

în

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate.  Zeci de mii de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult