FOTO/ VIDEO: Cei doi soţi din Sebeş care au ţinut un bătrân în sclavie s-au întors acasă. Tribunalul Alba a decis măsura arestului la domiciliu
Tribunalul Alba a hotărât miercuri, 4 aprilie 2018, să nu emită mandate de arest preventiv pe numele inculpaţilor Bumbu Dumitru şi Bumbu Silvia, reţinuţi anterior de procuri DIICOT Alba Iulia. Cei doi inculpaţi au primit măsura arestului la domiciliu pe o perioadă de 30 de zile. Decizia nu este definitivă şi poate fi contestată la Curtea de Apel.
Magistraţii de la Tribunal au decis măsura arestului la domiciliu, chiar dacă victima inculpaţilor locuieşte la aceeaşi adresă. În perioada în care a fost exploatată de cei doi soţi, victimei de 66 de ani i s-a stabilit de către aceştia domiciliul în locuinţa lor. La solicitarea inculpaţilor, bătrânul a obţinut o carte de identitate în acest sens. De menţionat că victima nu mai locuieşte, în prezent, la domiciliul inculpaţilor.
Potrivit DIICOT, în cauză există suspiciunea rezonabilă că începând cu vara anului 2017, inculpaţii Bumbu Dumitru şi Bumbu Silvia au adăpostit la domiciliul lor din municipiul Sebeş, judeţul Alba, o persoană vătămată, în vârstă de 66 de ani, pe care prin constrângere şi profitând de starea de vădită vulnerabilitate a acesteia, au exploatat-o prin supunerea la executarea de munci în gospodărie în mod forţat, şi ocazional la practicarea cerşetoriei, ţinând-o în stare de sclavie.
În urma cercetărilor efectuate a rezultat că în vara anului 2017, victima s-a deplasat la domiciliul inculpatului Bumbu Dumitru pentru a-şi recupera o sumă de bani, care reprezenta plata pentru diferite munci prestate anterior în gospodăria acestuia, moment în care nu a mai fost lăsat să plece. De atunci, persoana vătămată a fost ţinută sechestrată într-un grajd de la domiciliul inculpaţilor fiind obligată să muncească în gospodăria acestora şi ocazional şă cerşească. Victima era permanent supravegheată de către inculpatul Bumbu Dumitru sau de către soţia acestuia, inculpata Bumbu Silvia, pentru a o împiedica să fugă, fiind agresată fizic cu obiecte contondente şi cu lanţul de către aceştia, în mai multe rânduri.
https://www.youtube.com/watch?v=4PpUqC9bQ38
Persoana vătămată a fost obligată la diverse munci, ameninţată, agresată fizic pentru a lucra sau pentru că nu muncea îndeajuns, pe timpul nopţii fiind închisă într-un grajd a cărui uşă era închisă cu lacăt. Totodată, inculpaţii îi ofereau victimei puţină mâncare, de slabă calitate, iar apa îi era restricţionată. De asemenea, persoana vătămată a fost obligată să cerşească în folosul inculpaţilor, fiind transportată de către aceştia pentru a cerşi la diferite biserici din Tărtăria, Vinţu de Jos şi la mănăstirea Sădinca, din comuna Loamneş, judeţul Sibiu, la această ultimă locaţie, persoana vătămată fiind depistată de către organele de poliţie la data de 1.04.2018, în timp ce cerşea.
La data de 2.04.2018, cu ocazia examinării medico-legale, s-a constatat că persoana vătămată a suferit mai multe leziuni traumatice, ce necesită pentru vindecare 7-8 zile îngrijiri medicale, cu vechime de producere cuprinse între 1-10 zile. Totodată, la solicitarea inculpaţilor, persoana vătămată şi-a stabilit domiciliul la adresa din municipiul Sebeş, aceştia find interesaţi şi de obţinerea unei pensii pentru limită de vârstă pe numele victimei, ocazie cu care au întreprins demersurile necesare pentru depunerea dosarului de pensionare la Casa Judeţeană de Pensii Alba.
Cu ocazia percheziţiei efectuate la domiciliul inculpaţilor, au fost găsite şi ridicate actele de identitate ale persoanei vătămate, alte documente aparţinând acesteia precum şi obiecte contondente despre care există suspiciunea că ar fi fost folosite pentru agresarea victimei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
26 iunie 2026 | Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului
Ziua drapelului național al României, marcată la Alba Iulia. Sfințirea drapelului, alocuțiune și rugăciune de binecuvântare, în Piața Tricolorului Ziua Drapelului va fi sărbătorită vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia, cu începere de la ora 10.00, potrivit unui comunicat de presă trimis miercuri, de Instituția Prefectului Alba. Programul activităţilor: 09.45 – […]
Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii
Femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul Aiud. Va sta aproape 4 ani după gratii O femeie din Ocna Mureș, condamnată pentru trafic de droguri și deținere de droguri pentru consum, a fost reținută de polițiști și dusă în Penitenciarul […]
DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură
DSP Alba: Recomandări esențiale pentru populație în caz de caniculă. Cum vă protejați de căldură În contextul temperaturilor în creștere din aceste zile, meteorologii prognozând în zilele următoare caniculă în mai multe județe din țară, Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba transmite o serie de recomandări pentru populație. Mesajul integral publicat de DSP Alba este […]









