FOTO: Unirea Alba Iulia – Viitorul Vetiș 0-5 (0-3), în turneul semifinal Under 19 | „Alb-negrii”, eșec drastic și eliminați!
A treia zi a turneului semifinal Under 19 de pe „Cetate” a fost deschisă de confruntarea dintre Unirea Alba Iulia și Viitorul Vetiș (Satu Mare)
„Alb-negrii” au pierdut drastic, scor 0-5 (0-3), al doilea joc consecutiv și sunt eliminați din competiție, iar Viitorul Vetiș a arătat calitate, a impresionat realmente, depunându-și candidatura la calificarea în turneul final (4 puncte după două jocuri, fără gol primit). Denis Lazăr a reușit un hat-trick, marcând în minutele 17, 20 și 48
La final, în ultimele 7 minute, la gazde a intrat Luca Ghioancă, jucător de doar 13 ani!
Meciurile de sâmbătă se vor juca la Galtiu, în loc de Oarda de Jos, Unirea jucând cu Sticla Turda
Uniriștii au fost prăbușiți, primul act fiind unul de coșmar pentru echipierii lui Robert Sicoe. Sătmărenii au profitat din plin de oboseala acumulată de oponenți, la al treilea meci în tot atâtea zile. Viitorul a dominat copios confruntarea, prima repriză disputându-se într-un singur sens, spre buturile lui N. Itu. Trupa din Vetiș a tranșat ostilităâile, marcând de trei ori în primele 20 de minute: Nandor Pop (10) și dublă Denis Lazăr (17, 20). Și marile ocazii s-au consemnat la buturile lui N. Itu, care a făcut meciul vieții, limitând proporțiile scorului. Tridentul ofensiv format din Matioc, D. Lazăr și Tamaș a răvășit defensiva albaiuliană, raidurile acestora provocând mereu panică. În actul secund, Viitorul a mai lovit în două rânduri barele prin Tamaș și Matioc. În minutul 72, Horvat a făcut 5-0 după un balon respins de N. Itu
Amfitrionii veneau după eșecul cu Șoimii Lipova (0-1), iar stămărenii după remiza albă cu Sticla Arieșul Turda.
Unirea: N. Itu – Jurj, Pascu, Oneț, C. Dănilă – M. Cristea (25, D. Marcu; 60, Căldăraru), An. Moldovan, Harangozo, V. David, Sebaș, M. Dăscălescu jr/ cpt (83, Ghioancă, n. 2009). Antrenor Robert Sicoe.
Viitorul: Oșan – Matioc, Crainic, Apai, Micle, Tamaș, Duca, R. Mureșan, Horvat, N. Pop, D. Lazăr; rezerve Palage, Tite, Bodan, Ștef, Bob, Orbulescu, Schvarczkopf. Antrenor Cristian Popa.
Arbitri Ad. Comăniciu (Sibiu), An. Pavel Cojocaru (Brașov), C. Toca (Făgăraș); rezervă Oct. Ciucanu (Brașov)
Program:
vineri, 17 iunie, Bradul Vișeu – Șoimii Lipova 2-1;
*sâmbătă, 18 iunie, ora 16.00: Viitorul Vetiș – Bradul Vișeu; ora 18.00: Sticla Arieșul Turda – UNIREA Alba Iulia (se vor juca la Galtiu, pe “Cetate” fiind meciul de baraj al CSU Alba Iulia);
*duminică, 19 iunie, ora 16.00: Bradul Vișeu – Sticla Turda; ora 18.00: Șoimii Lipova – Viitorul Vetiș
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață