FOTO | Un nou monument din Alba Iulia, iluminat arhitectural: Frumusețea Bisericii Evanghelice, din centrul orașului, pusă în valoare și în timpul nopții
FOTO | Un nou monument din Alba Iulia, iluminat arhitectural: Frumusețea Bisericii Evanghelice, din centrul orașului, pusă în valoare și în timpul nopții
În municipiul Alba Iulia, un nou monument a beneficiat de iluminatul arhitectural, Biserica Evanghelică din centrul orașului fiind acum pusă în valoare și pe timp de noapte.
„După Sinagogă și Biserica Romano-Catolică „Sfântul Anton”, a venit și rândul Bisericii Evanghelice din centrul orașului, construită în anul 1826, să beneficieze de iluminat arhitectural care îi pune frumusețea în valoare.
Din păcate, în perioada comunistă buldozerele ne-au lăsat cu mai puțin de 40% din clădirile Centrului Vechi al orașului și din acest motiv ne străduim să redăm strălucirea clădirilor istorice rămase în picioare.
Orașul de jos are un farmec aparte iar aceste clădiri îl evidențiază atât ziua, cât și noaptea.
Ne propunem ca în perioada următoare să iluminăm arhitectural și alte monumente din Alba Iulia.
Rând pe rând, rezolvăm problemele orașului. Facem din Alba Iulia un loc mai bun. Împreună”, a transmis primarul Municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, prin intermediul paginii de socializare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Exercițiu de amploare pentru Salvamont Alba în Apuseni: Intervenție simulată pentru salvarea unei victime din canionul Oșelu
Exercițiu de amploare pentru Salvamont Alba în Apuseni: Intervenție simulată pentru salvarea unei victime din canionul Oșelu Salvamontiștii din Alba au participat, alături de colegii lor din Bihor și cadre medicale SMURD, la un amplu exercițiu de salvare într-unul dintre cele mai complexe și periculoase canioane din România. În perioada 06-07 iunie 2026, personalul profesionist […]
FSIE: Grevă japoneză în școli, în timpul Evaluării Naționale și a Bacalaureatului. Motivele pentru care profesorii din Alba și alte 10 județe protestează
FSIE: Grevă japoneză în școli, în timpul Evaluării Naționale și a Bacalaureatului. Motivele pentru care profesorii din Alba și alte 10 județe protestează Federația Sindicatelor Independente din Educație – FSIE, federație Reprezentativă la nivel de unități diferite, a declanșat Greva Japoneză pe perioada Examenelor Naționale de Evaluare cls. a VIII-a și a Examenului de Bacalaureat […]
FOTO | Școala din Câlnic intră în era eficienței energetice: Investiție de 9,4 milioane de lei. A fost lansată pentru modernizarea completă a clădirii
Școala din Câlnic intră în era eficienței energetice: Investiție de 9,4 milioane de lei. A fost lansată pentru modernizarea completă a clădirii Comuna Câlnic face unul dintre cei mai importanți pași din ultimii ani în infrastructura educațională locală. După obținerea unei finanțări europene în valoare de peste 9,4 milioane de lei, administrația locală a lansat […]

