FOTO: Surpriză la un spectacol caritabil susținut la o casă de tip familial din Apuseni. A revenit după 8 ani
Cei 12 copii şi tineri ocrotiţi în Casa de tip familial „Sfântul Nicolae” din satul Târsa, comuna Avram Iancu, au avut parte marţi, 15 decembrie, de o zi emoţionantă şi plină de surprize.
Aceştia au participat împreună cu părintele coordonator Radu Novacovschi şi angajaţii casei de tip familial la spectacolul de colinde „Vine, vine… Moş Crăciun!”. Evenimentul a fost organizat de Colegiul Naţional Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia în parteneriat cu Liceul de Arte „Regina Maria” şi Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” din Alba Iulia. Programul artistic a cuprins colinde tradiționale și momente specifice datinilor strămoşeşti prezentate de elevii militari dar şi un recital de colinde pe patru voci susţinut de elevii Liceului de Arte ,,Regina Maria”, coordonați de profesoara Daniela Rus.
Spectacolul, care s-a desfăşurat în sala de festivităţi a colegiului militar albaiulian, a avut și un caracter caritabil. Elevii militari şi cei de la Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş”, alături de cadrele didactice şi militare au pregătit pentru cei 12 copii şi tineri ocrotiţi în Casa de tip familial din Târsa cadouri constând în hăinuțe, încălțăminte, alimente, jucării, fructe, dulciuri și rechizite.
„Pentru copii, această zi a fost deosebit de emoționantă și plină de surprize. Însoțiți de elevi militari au servit masa de prânz, au vizitat orașul, ne-au colindat și au participat la spectacolul dedicat sărbătorilor ce se apropie. Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” și Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” au pregătit daruri pentru acești copii, constând în hăinuțe, încălțăminte, alimente, jucării, fructe, dulciuri și rechizite. Gesturile de suflet și solidaritatea exemplară ne-au adunat pe toți într-o mare comunitate, cea a bucuriei. Astfel a fost posibil ca, într-o singură zi, zeci de inimi să bată la fel. Dar din dar se face rai!” au precizat reprezentanţii Colegiului Naţional Militar „Mihai Viteazul din Alba Iulia.
Casa de tip familial „Sfântul Nicolae” din satul Târsa a fost înfiinţată în urmă cu 14 ani şi a ocrotit până acum 21 de copii şi tineri abandonaţi sau orfani, aflaţi în plasament sau încredinţare din cauza situaţiei critice din familia lor naturală. „Lucrul cu care ne mândrim cel mai mult este că am reuşit să fim o familie. Au fost 21 de copii care au trecut prin casa noastră iar acum sunt 12. Ceilalţi fie s-au întors în familiile lor, fie ajungând la vârsta de 18 ani şi-au făcut rostul lor în viaţă iar alţii au fost adoptaţi. Vreau să mulţumesc din toată inima domnului comandant al colegiului militar care ne-a invitat astăzi aici şi tuturor celor care au făcut posibilă această bucurie pentru noi şi au donat cadourile pe care le-am primit şi de care ne bucurăm foarte mult” a precizat părintele Radu Novacovschi, coordonatorul Casei de tip familial „Sfântul Nicolae” din Târsa.
La spectacolul de marţi s-a aflat în sală şi Andrei, un băiat în vârstă de aproape 12 ani care a fost ocrotit în Casa de tip familial de la Târsa până la vârsta de 3 ani şi jumătate când a fost înfiat de o familie din Alba Iulia. Andrei a ţinut să fie prezent la spectacol alături de părinţii săi adoptivi pentru a-şi revedea prietenii şi personalul care l-a îngrijit.
Casa de tip familial din Târsa funcţionează din anul 2001 în cadrul reţelei social – filantropice a Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei fiind coordonată de Asociaţia Filantropia Ortodoxă Alba Iulia. În cadrul acestei case, copiii şi tinerii beneficiază de găzduire, hrană, servicii educative, de orientare şcolară şi profesională sau servicii de consiliere socială şi psihologică.
Biroul de Presă al Asociaţiei Filantropia Ortodoxă Alba Iulia
[nggallery id=1425]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf
Elevii Colegiului Militar din Alba Iulia, premiul I și II la concursul național ”Eroul meu de ieri și de azi”: Povești de viață impresionante așezate pe hârtie de Iulia Laza, Lucas Popescu și Raluca Ramf Poveștile din trecut ale veteranilor de război, ale prizonierilor sau ale celor deportați sunt povești de viață impresionante. Elevii colegiului […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României