FOTO ȘTIREA TA | Tăcerea și nepăsarea autorităților cu privire la scandalul gunoaielor este o bătaie de joc la adresa cetățenilor. Ce spune LEGEA salubrizării
FOTO ȘTIREA TA | Tăcerea și nepăsarea autorităților cu privire la scandalul gunoaielor este o bătaie de joc la adresa cetățenilor. Ce spune LEGEA salubrizării
Municipiul Alba Iulia este în continuare sufocat de gunoaie, iar în foarte multe puncte din oraș și din întreg județul s-au format adevărate focare de infecție ce pun în pericol sănătatea cetățenilor.
Toți locuitorii județului își pun întrebarea : când va fi rezolvată această problemă a gunoaielor? Un răspuns concret din partea autoritățiilor nu a fost dat până în momentul de față, iar cetățenii sunt la capatătul răbdării datorită timpului îndelungat în care au fost obligați să suporte disconfortul creat de neridicarea gunoaielor.
Capitolul 4 din LEGEA nr. 101 din 25 aprilie 2006 privind serviciului de salubrizare a localităţilor, aliniatul 4 spune: Autorităţile administraţiei publice locale, în calitate de reprezentante ale comunităţilor locale şi de semnatare ale contractelor de delegare a gestiunii, sunt responsabile de asigurarea serviciului de salubrizare la nivelul localităţilor, de respectarea de către operator a indicatorilor de calitate ai serviciului, a clauzelor contractuale şi a legislaţiei în vigoare referitoare la serviciul de salubrizare.
În data de 24.05 a anului curent, Primarul Municipiul Alba Iulia, Gabriel Pleșa declara printr-o postare pe un mediu de socializare: „Nu îmi doresc să arunc vina asupra nimănui, însă nici nu doresc să asum un eșec care nu ne aparține și de care administrația locală nu se face vinovată, chiar dacă mulți dintre cetățeni arată cu degetul către noi în aceste zile.”
„Lipsa de preocupare și tăcerea administrației pe tema aceasta este o bătăie de joc la adresa cetățenilor.” , opinează un cetățean al orașului Alba Iulia cu privire la scandalul gunoaielor din Alba Iulia și județul Alba. Aflat la capătul răbdării, cetățeanul, a trimis redacției ZiarulUnirea.ro și o fotografie din proximitatea magazinului Penny, unde mulți albaiulieni se duc să cumpere alimente.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea Ta
VIDEO ȘTIREA TA | Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului
Alba fierbe sub codul roșu de CANICULA, la Alba Iulia risipa de apă e în floare: Pistele de biciclete, ”răcorite” de țâșnitorile pentru udarea gazonului În timp ce mai multe localități din Alba sunt de zile bune fără apă potabilă după raționalizarea consumului de către operatorul APA CTTA Alba, la Alba Iulia continuă risipa. Citește […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 20 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață