FOTO| ŞTIREA TA: ”Parcările închiriate – o metodă sigură de a încurca circulaţia în Alba Iulia”

parcare4Şoferii din municipiul Alba Iulia se confruntă mai nou cu „probleme de circulaţie”, cauzate de parcările închiriate de la Primăria municipiului. Un cititor al ziaruluiunirea a  surprins în imagini o situaţie „la zi” pe strada Arnsberg, unde „în timpul zilei, unele locuri de parcare sunt goale, cei care vin în vizită sau cu treabă în zonă parchează pe stradă, iar maşinile nu au pe unde circula”.

Albaiulianul este de părere că noua metodă nu este decât una „sigură de a încurca circulaţia” şi doreşte ca „primăria să găsească o soluţie cât mai repede”. „Nu mi se pare normal ca parcările să stea goale în timpul zilei, iar circulaţia să fie blocată din cauza maşinilor parcate pe carosabil. Trebuie găsită o soluţie”, spune cetăţeanul.

ELIT

CITEŞTE şi Ce AMENDĂ rişti dacă PARCHEZI maşina pe un LOC CU ABONAMENT în Alba Iulia„.

Noua metodă de închiriere a parcărilor în oraş îi „oftică” pe mulţi dintre locuitori. Unii sunt de părere că nu trebuia introdusă o astfel de metodă şi că „era mai bine când nu se plătea niciun abonament”, alţii spun că nu au unde îşi parca musafirii sau că deageaba este amendat proprietarul maşinii care parchează pe un loc rezervat, dacă locul e ocupat şi nu are unde parca. Vă prezentăm câteva comentarii postate de către aceştia la articolul mai sus menţionat.  

Mihail David - 2020

„Cred că cel mai bine era atunci când nu plăteam niciun abonament. Aproape tot timpul se găsea un loc liber pe undeva, nu se înfuria nimeni că stau pe locul lui şi musafirii aveau şi ei loc pe undeva. Acum e o aglomeraţie de nedescris, lumea umblă cu cartoane, că altfel, când vii acasă locul e ocupat şi eu ce fac…sun la comunitari care dau amendă da nu ridică maşina, mă pun pe locul unui vecin şi le zic comunitarilor să mă amendeze?sau urc maşina pe trotuar să nu blochez şi eu pe vecinul?!E o aiureală completă, o colectă la bugetul primăriei. Sunt şi câteva locuri neplătite pentru musafiri cică, pe care mai pot parca cei fără abonament, mult prea puţine şi de obicei sunt deja ocupate de cei cu tupeu care zic că au abonament. Nu a venit primăria să marcheze nimic şi stă cineva noaptea să vadă dacă are un P pe dale? La Cluj au rezolvat cu un marcaj, parcare cu abonament, 6 locuri 20-26 şi gata, vezi şi tu că e sus. Da ce să mai vb…”.

„Băi fraţilor dar voi nu vedeţi că aceste parcări sunt nişte prostii? Adică da: eu plătesc loc de parcare şi când vin găsesc locul de parcare ocupat. Ce fac? Cu ce mă încălzeşte că îi dă la celălalt amendă dacă nu îmi eliberează locul de parcare? Mă duc şi parchez pe locul celuilalt şi vine şi-mi dă şi mie amendă …..
AR TREBUI SĂ NU PLĂTIM ŞI SĂ NU REZERVĂM NICIUN LOC DE PARCARE PENTRU CĂ NU MERITĂ !!”

„Asta cu locurile de parcare e o caterincă de nota 10.Totul e făcut ca să facă bani Primăria, nicidecum pentru cetăţean…”

„Şi cu musafirii o să-i preluăm de la intrare din oraş. De ce nu s-au lăsat câteva locuri libere? Dar cred că tot din cauza de buget să încaseze cât mai mult. Ar trebui şi oameni competenţi în primăria Alba Iulia pentru asemenea decizii…”

„O mare mizerie a Primăriei Alba Iulia”
1. Unde parcăm cei care nu am ajuns să rezervăm un loc de parcare sau mergem în vizită la cineva?
2. În Bucureşti / Cluj, preţul unui loc este de 50-60 de lei/an!
3. Pe strada Cloşca Primăria a vândut locuri de parcare pe carosabil, este legal??!Nişte mizerabili!!!!Hava a făcut vreun loc de parcare (nou, nu trasat cu vopsea)?”

„A fost un joc al primăriei pentru a încasa nişte bani de la nişte fraieri români care au simţul proprietăţii, fraţilor dacă vreţi proprietăţi mutaţi-vă la casă şi faceţi-vă acolo ce vreţi voi, puneţi-vă straturi în dormitor, români proşti… aţi mai stat şi două zile la coadă la primărie comunişti rataţi…..De amendă ce să mai zic, nu se poate să primesc o amendă dacă nu sunt anunţat în prealabil de nişte amărâte de indicatoare…rataţilor…comuniştilor ştiţi să daţi amendă……pe ce daţi amendă dacă nu informaţi oamenii, aţi făcut nişte desene pe dale plătite la suprapreţ, nimic mai mult……….poliţia locală 🙂 )))))) i-aţi făcut DOAMNE…”

„Ba să le fie ridicată maşina fără discuţie. Eu am plătit locul de parcare şi alţii blochează locul de parcare şi îşi lasă maşina nemişcată cu anii încurcându- ne pe noi ceilalţi şi nimeni nu le face nimic.”

„Mai sunt şi unele cazuri în care, unii locatari care îşi parchează tot felul de rable, ieşite din uz, pe locuri de parcare închiriate, şi le ţin acolo luni de zile, în timp ce alţii nu au prins un loc de parcare pentru a-l închiria. Este oare corect?!?”

Pe de altă parte, sunt şi cetăţeni care spun că într-un oraş civilizat este normal să fie folosită o astfel de metodă de închiriere a parcărilor, practicată de ani buni în majoritatea oraşelor din ţară, „dar sub altă formă…. „:

„Ce vă tot plângeţi precum nişte babe constipate ! În primul rând locul de parcare este închiriat, nu cumpărat. În majoritatea oraşelor există aşa ceva, poate că nu în felul acesta ci sub altă formă (cum a fost şi la noi, adică parcări cu tichet). E o variantă bună şi cu valabilitatea abonamentului de parcare între anumite intervale orare (16-08 + S şi D), însă nu cred că are rost să ne batem capul cu aşa ceva. Noi nu ştim să respectăm marcajele din parcările de la Hipermarket şi avem soluţii la tot ce se scrie în ziar. Nu cred că e nevoie de alte tăbliţe suplimentare pentru a marca locul de parcare, e suficient marcajul existent, ar arăta precum crucile în cimitir pentru că se găseşte cineva să le personalize.În concluzie , ADAPTAREA LA CIVILIZAŢIE ESTE IMPOSIBILĂ.”

„Luaţi exemplul Sibiului. Tichet în parbriz, locul marcat pe o tăbliţă, respectiv…20 de loc cu abonament. Când trec comunitarii şi găsesc una fără, dau amendă. Dar în Alba fiecare vrea locul de la intrarea în scară, din faţa geamului etc. etc….”

„Ovidiu are perfectă dreptate!!! În toate oraşele mari din ţară unde s-a implementat acest sistem de închiriere a spaţiului public, chiriaşul are dreptul să folosească acest loc teoretic 24 h, însă dacă vine un musafir în bloc sau alt cetăţean străin de bloc poate parca liniştit în intervalul 8.00 – 18.00 când aşa zisul “proprietar” e la serviciu, cu un eventual bileţel de “bun simţ” în parbriz cu un nr. de tel unde poate fi contactat, pentru a muta maşina! Atenţie, acest lucru se face şi în cazul în care locul este al “nimănui”!!!! Deci tot de bun simţ!! Atenţie, la cât de repede Primăria v-a dat locurile, aşa vi le poate lua! E doar un loc închiriat! Atenţie la clauzele din contract!”.

Citiţi mai multe comentarii aici.

[Gallery not found]

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

15 Comentarii

Ovidiu 7 ianuarie 2014 at 13:50

problema tre sa o pune-ti in felul urmator:)…..platit pt locul ala de parcare ce asigurare aveti voi ca nu vine cineva si sparge un far sau rupe o oglinda la masina sau iti fura rotile? v-ati gandit voi vreodata ca pe langa taxele care le paltiti la stat…mai platiti ilegal si un loc public…ca teoretic rahatul asta cu parcarile e o chiestie ilegala…in punctul meu de vedere…

Albaiulianul 7 ianuarie 2014 at 14:12

O situatie ingrijoratoare e pe strClosca,unde sunt parcate masini una langa alta,facand dificila si periculoasa iesirea de pe strazile laterale,din cauza ca aceste masini blocheaza practic vizibilitatea.Unele masini is parcate exact in coltul intersectiilor,desi sunt indicatoare in zona de interdictie.Dar..cine le mai respecta?

Toma 7 ianuarie 2014 at 14:21

In atentia primariei Alba Iulia, pentru respectarea cetatenilor orasului:
– avand in vedere cresterea numarului de autotorisme in oras, investiti in parcari subterane sau supraterane, dupa caz, in care parcarea sa se faca cotra cost;
– nu blocati strazile cu locuri de parcare pe care sa le inchiriati anumitor persoane pentru ca este un abauz; locurile publice sunt in folosul tuturor cetatenilor;
-inchirierea locurilor de parcare sa se faca doar pentru intervalul orar 18- 8, dar numai pentru spatiile dintre blocuri, celelalte sa fie la dispozitia tuturor cetatenilor platitori de impozite si taxe;
-locurile de parcare inchiriate pentru intervalul orar 18-8, sa fie marcate corespunzator pentru a prevenii altercatii care degenereze in violenta verbala si fizica;
– nu este corect ceea ce faceti acum, inchiriind orice loc de parcare, inclusiv pe drumurile publice, deoarece ingreunati circulatia si stationarea in tot orasul si creati discutii si violente intre posesorii de autoturisme;
– de ce trebuie sa stea un loc de parcare nefolosit, doar pentru ca afost inchiriat 24 de ore din 24, cad cel care la inchiriat este plecat cu masina la serviciu, afara din oras sau in concediu?
– in prezent sunt foarte multe locuri de parcare nemarcate, cu marcaj sters care creaza o stare de incertitudine pentru oamenii corecti.
IN CONCLUZIE:

– limitati inchirierea locurilor de parcare doar la locatiile dintre blocuri, dar numai pentru un anumit interval orar( eu propun 18-8)
– anulati toate celelalte inchirieri, incepand cu cele de pe sosele.

Mihai1962 14 ianuarie 2014 at 1:12

Foarte corect! Pacat ca Primaria nu gandeste asa!

xsulescu 7 ianuarie 2014 at 16:37

Masinile parcate pe marginea drumului sunt in general cele care vin la Casa de Rugaciuni (sau cum s-o numi) din fosta centrala termica. Vineri, sambata, duminica cei care stau in blocurile din apropiere nu aveau nicio sansa sa-si parcheze masinile din cauza celor cateva zeci de credinciosi care tin neaparat sa vina cu ”limuzina” la biserica. Si… care stau cateva ore bune sau chiar o jumatate de zi cand au evenimente mai deosebite. Inainte de a fi parcarea cu plata, singura solutie de a parca masina era s-o lasi la dreacu-n-praznic si sa cobori din cand in cand sa vezi daca au plecat pocaitii acasa. Era supermishto mai ales daca veneai seara cu bagaje de undeva si trebuia sa parchezi pe Closca sau in fata spitalului si sa cari sute de metri plase si valize pentru ca erau ”oaspeti” in cartier. Pe langa asta, se poate circula bine-merci si cu masinile parcate pe marginea drumului daca ai… automobil. Cu camioanele e mai greu.

Calin 7 ianuarie 2014 at 18:27

Noi le permitem. Omul sfinteste locul… Romania arata cum arata din cauza noastra… Restul e poveste si istorie ca altceva nu stim sa facem.

io 7 ianuarie 2014 at 20:45

pt. toma
prietene, cine a decis ca eu trebuie sa muncesc de la ora 08.00 la 18.00?
dar trecand peste asta, este anormal ca un albaiulian sa inchirieze spatiul public, adica apartinand albaiulienilor, de la primarie. ok, sa zicem ca inchiriem… un serviciu. doar ca acest serviciu nu exista. nu este un spatiu pazit, nu este incalzit, nu este curatat (mai mult, prin contract chiriasul este obligat sa isi faca singur curatenie, desi plateste odata catre bugetul local taxe si impozite din care se vireaza catre polaris suma aferenta curateniei publice), nu ii este eliberat locul la nevoie etc.
acum… treaba devina … sa zicem normala daca din sumele stranse asa se fac parcari subterane, supraterane, etc. in caz contrar… e o teapa specifica acestei tari in ultimii 24 de ani.

HH 7 ianuarie 2014 at 21:11

CULMEA ESTE CA CETATENII PLATESC ” CU ELAN MUNCITORESC” LOCUL DE PARCARE PE CARE IL FOLOSEAU ORICUM DE 20 DE ANI, FARA CA PRIMARIA SA FI FACUT ALTCEVA DECAT SA-L FI PAVAT SAU UNEORI PUR SI SIMPLU DOAR L-AU TRASAT !
CE SA FIE DIN PARTEA CETATENILOR : LIPSA DE REACTIE, PROSTIE, EGOISM( SA AM EU LOCUL ASIGURAT, RESTUL…) !

Misu 8 ianuarie 2014 at 9:04

Primaria trebuia sa construiasca parcari cu milioanele de euro pe care le-a cheltuit aberant in ultimii ani ( nu sa faca, de ex. – pavaj prin padurea Mamut pe 15. 000 de metri patrati), parcari adevarate nu sa ne ia bani pe locul de parcare pe care tata ca platitor de taxe si impozite isi parca oricum masina de dozeci si cinci de ani !!!!

xsulescu 8 ianuarie 2014 at 11:26

Misule draga, daca Primaria iti face parcare (subterana, supraetajata sau de care vrei tu) la 1Km de locuinta ta, iti convine? Ai fost de exemplu in Cluj sa vezi cat te costa 1 ora de stat in parcarea supraetajata? NU mai vorbiti tampenii. De parcari publice mari, in locuri aglomerate e nevoie, dar alea nu te ajuta cu nimic daca sunt la distanta mare de locuinta. Vedea-te-as carand sacose 500m de la parcare la bloc si… sa mai si platesti parcarea. Si… daca ai ochit tu niste locuri care se preteaza la a face parcari in Cetate de exemplu, ar fi foarte OK sa le spui celor de la Primarie. Eu personal nu prea vad unde.

Misu 8 ianuarie 2014 at 13:43

1.Am spus ca Primaria nu face nimic, doar a trasat o linie si iti ia bani pe un loc pe care tu oricum parcai ” de o viata” !
2. Nu a facut o parcare in zona centrala a municipiului, a permis de exemplu in Cetate in zona pietei sa fie construite noi blocuri ( are si paul voicu un apartament in blocul respectiv, zona Mercur) , in loc sa achizitioneze terenul si sa construiasca o parcare care ar fi fust in proximitatea a cel putin 10 blocuri si astfel s-ar fi descongestionat jumatate din b-dul Revolutiei etc.
3.Sa iei niste bani fara sa crezi nimic nou nu poate fi o rezolvare a unei probleme( unde parcheaza cei care vin in vizita pe strada Poligonului de ex., cei care nu au mai ” prins loc de parcare, s.a. ) !!!

feneserul 9 ianuarie 2014 at 2:35

cat costa parcarea la Cluj?4,5 RON/h……..dar incearca si fa ca in Alba si parcheaz-o unde „vrea muschiul”tau si vezi cat platesti

io 8 ianuarie 2014 at 12:43

pt. xsulescu
ai dat proba bolii majoritatii romanilor – parcarea sub geam. te duci la magazin, cumperi 10 sacose, ajungi acasa, unde STATIONEZI 5 minute pana iti descarci cumparaturile apoi iti duci masina in parcare. asa daca ai intr-adevar 10 sacose. cu una sau doua cred ca te descurci cei 500 m. iar parcarile subtarena si supraterane nu trebuie taxate cu 25 de lei pe ora doar de dragul de a lua bani ci la fel ca si celelalte. e vb de a face o investitie pe termen lung pt cetateni. sau…. pt ce platim consilieri locali, primari, consilieri judeteni, parlamentari, ministrii, etc?

pentru io 8 ianuarie 2014 at 13:00

Am parcarea la 70-100m. E suficient de departe. Nu am pretentia sa am parcare sub geam, dar nici n-as plati pentru una la jumate de kilometru de casa. Ar fi absurd. Mai plimba-te un pic pe afara si o sa vezi suficiente parcari DE CARTIER unde ai abonament cu plata. In Alba Iulia nu prea vad unde dracu ai mai putea face parcari de cartier supra sau subterane. In alta ordine de idei si in afara tarii (vezi de ex. Spania) si in tara se vand locuine noi CU LOC DE PARCARE!!! Nu vad de ce eu n-am dreptul sa inchiriez unul, daca exista oferta.

io 8 ianuarie 2014 at 14:37

pt. xsulescu
in primul rand… imi este putin greu sa inteleg expresia „E suficient de departe”.
dincolo de asta iti ofer un scenariu, ce-i drept fantezist datorita celor care ne conduc in primul rand, dar credca si tu ai protesta din greu din cauza „disconfortului”.
Sa zicem ca de maine, toti banii incasati din parcarile astea de acum, plus banii de intretinere si amenajare a zonelor dintre blocuri se duc intr-un proiect prin care toate zonele dintre blocuri sunt sapate si se „nasc” parcari cu 2-3 nivele subterane si 1-2 supraterane. Ceva dupa modelul celor construite sub M-uri dar si cu un etaj sau doua la suprafata. Zonele ramase nefolosite la suprafata vor fi transformate in locuri de joaca, spatii verzi, etc, iar in constructiile subterane vor fi incorporate toate cablurile de curent, cablu, internet, telefonie etc, plus retelele de apa, canalizare, gaz, etc. Ce-i drept e nevoie de niste proiecte serioase. vointa din partea celor care ne conduc, intelegere din partea albaiulienilor, niste bani si timp. Totusi cred ca in maxim 10 ani toate zonele de locuinte colective ar avea parcari suficiente, incalzite, pazite, curate, etc, orasul s-ar aerisii extrem de mult, am avea si spatii verzi si o imagine normala, fara „decoratiile” actuale, referindu-ma aici la cabluri si alte retele.
PS1: am sa te rog sa nu te obosesti sa imi explici ca nu se poate. singurul impediment este cel al natiei obisnuite sa primeasca totul de-a gata, fara efort si sa spuna „e prea grei, nu se poate”.
PS2: nu te obliga nimeni sa platesti un loc de parcare nici macar sub geamul propriu. o faci daca doresti si crezi ca este oportun.