FOTO| Șoferii din Alba Iulia, stăpâni pe trotuare. Viceprimarul Popescu: „Nu pot accepta bătaia de joc. Dacă asta e singura soluție, vom da amenzi!”
FOTO| Șoferii din Alba Iulia, stăpâni pe trotuare. Viceprimarul Popescu: „Nu pot accepta bătaia de joc. Dacă asta e singura soluție, vom da amenzi!”
După ce mai mulți albaiulieni au sesizat felul în care unii șoferi își însușesc trotuarele din oraș și le folosesc pe post de parcare, viceprimarul Emil Antoniu Popescu a transmis că daca altă soluție nu există, autoritățile vor da amenzi.
„Nu pot accepta bătaia de joc la adresa pietonilor din Alba Iulia. Dacă asta e singura soluție, vom da amenzi!
Mă alătur, ca cetățean, înainte de orice, albaiulienilor care sunt profund deranjați de felul în care unii șoferi își însușesc trotuarele din oraș și le folosesc pe post de parcare. Azi, las doar câteva fotografii, făcute de curând, ca un exemplu de AȘA, NU!
Uitați-vă la poze și întrebați-vă cum ar putea circula un om sănătos pe acolo, ca să nu mai vorbesc de cei în cărucioare cu rotile, de cei cu dificultăți locomotorii, de vârstnici sau mămici cu cărucioare ori copii de mână.
Mă mâhnește atunci când, de foarte multe ori, comoditatea lasă loc lipsei de respect față de aproapele tău și când egoismul primează în fața lui „nu contează, nu mă interesează”
Le-am cerut celor de la Poliția Locală să aplice amenzi și să nu accepte nici o abatere de la lege. Mulți șoferi vor spune că locurile de parcare sunt puține. Știu și eu asta, o știu nu de anul ăsta, o știu și o văd de 10 ani de zile. Dar ce vedeți în imagini e și altceva. Care ține de bun-simț. Atunci când blochezi un trotuar, oricine ai fi, oricum te-ai numi, îți spun doar atât: primul pas către a primi respect, e să-i respecți pe ceilalți. Și, inevitabil, legea!”, a scris viceprimarul Emil Antoniu Popescu pe facebook.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari