FOTO: Sindicaliștii de la spitalul din Cugir, în grevă japoneză
Mai bine de un sfert din membrii de sindicat care desfășoară activitate la Spitalul Orășenesc Cugir au purtat, miercuri, banderole inscripționate cu ”Grevă japoneză”.
Potrivit liderului de sindicat din cadrul unității cugirene de sănătate, Camela Costinaș, este prima acțiune înaintea grevei de avertisment programată pe data de 19 octombrie, dată la care se așteaptă o participare cu mult mai mare, iar activitatea va fi întreruptă timp de două ore.
Tot miercuri, reprezentanţii Federaţiei SANITAS au pichetat sediul Ministerului Sănătății, Parlamentul și s-au întâlnit cu membrii Comisiei pentru Sănătate și Familie din cadrul Camerei Deputatilor. După cum se știe, pe 31 octombrie este anunțată greva generală, dată la care sindicaliștii
vor ieși în stradă cu revendicări prin care cer includerea în OUG nr. 20/2016 si nr. 43/2016 a tuturor categoriilor de personal omise: personalul TESA, personalul din asistenţa socială, unităţi medico-sociale, DSP-uri, creşe şi medicina şcolară.
Potrivit lui Marius Sepi, prim- vicepreședinte Federația SANITAS, în acest moment au fost strânse 35.000 de semnături de la colegii din țară, etapă pregătitoare pentru a declanșa greva generală programată pentru ultima zi a lunii octombrie. (C:P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș
ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs pe raza municipiului Alba […]
INCENDIU în Henig: Baloți de paie cuprinși de flăcări Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine în aceste momente în localitatea Henig pentru stingerea unui incendiu izbucnit la mai mulți baloți de paie, a anunțat ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 14.17. Potrivit informațiilor transmise de ISU Alba, la fața locului au fost alocate […]
27 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier
Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier Polițiștii rutieri acționează astăzi, 27 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier din județul Alba. Sistemul de monitorizare […]









