FOTO: Școala Gimnazială Stremț – calificată la faza pe țară la fotbal feminin, nivel gimnazial!
De curând, la Alba Iulia, în organizarea Școlii Gimnaziale “Mihai Eminescu” și LPS Alba Iulia, s-a desfășurat etapa regională la fotbal pe teren redus fete, nivel gimnazial (clasele V-VIII), din cadrul Gimnaziadei (Olimpiada Gimnaziilor). Au participat formații din 5 județe, Harghita, Mureș, Sibiu, Brașov și Alba, județul nostru fiind reprezentat de echipa Școlii Gimnaziale Stremț, coordonată de prof. Olimpiu Claudiu Cucerzan.
După o competiție disputată, dar și bine organizată din toate punctele de vedere, Școala Gimnazială Stremț a triumfat din nou, calificându-se la etapa națională programată între 16 și 19 mai, la Izvorani (Ilfov). Pentru această performanță, fotbalistele din Stremț au fost premiate, de COSR, cu tricouri marca Joma și 5 mingi, urmând ca la Izvorani să primească și treninguri și adidași, aceeași marcă. În plus, cazarea, masa și transportul la turneul final sunt asigurate tot de Comitetul Olimpic și Sportiv Român.
Rezultatele obținute de echipa campioană din Alba au fost următoarele: 0-0 cu Sibiu, 2-0 cu Harghita (au înscris Sara Blaga și Roxana Bocăniciu) și 4-1 cu Mureș, în finală (au marcat Sara Blaga – dublă, un autogol și Roxana Bocăniciu – o reușită de excepție, șut de la mijlocul terenului).
Lotul echipei Viitorul Stremț a fost compus din Raluca Blagu – portar, Roxana Bocăniciu (cpt.), Sara Blaga, Andreea Cristea, Carmen Moldovan, Andreea Brîndescu, Daria Tecșa, Larisa Goarnă, Cristina Hada și Crinela Danciu. Drumul spre finala națională a acestei competiții școlare a cuprins faza locală, interzonală și județeană, unde fotbalistele din Stremț au eliminat reprezentantele școlilor din Sântimbru, Alba Iulia, Șona, Bistra sau Șugag.
“Trebuie să le mulțumesc fetelor, dar și părinților, pentru sprijinul și încrederea acordată, colegilor de la școală, directoarei Nicoleta Bolfea și domnului primar Traian Popa – care m-a ajutat cu echipament și mi-a pus în permanență terenul sintetic la dispoziție, cu mingi de joc. De asemenea, Mihai Negrescu, inspector școlar de specialitate, m-a sprijinit și ajutat foarte mult”, a declarat profesorul Olimpiu Cucerzan.
[nggallery id=7103]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
14 august 2024: Micii pasionați de ciclism din Alba Iulia, așteptați la Cursa Copiilor, din cadrul Turului României. Cum se fac înscrierile
14 august 2024: Micii pasionați de ciclism din Alba Iulia, așteptați la Cursa Copiilor, din cadrul Turului României. Cum se fac înscrierile Miercuri, 14 august, începând cu ora 14:00, în Piața Unirii din Alba Iulia, cei mici sunt așteptați la cursa copiilor organizată cu ocazia Turului României. Astfel, copiii cu vârste între 2-14 ani vor […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum o zi
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 3 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare