Tudor Stan

Rapid CFR Teiuș a învins nou-promovata FC Micești în prima etapă din noua ediție a Ligii a IV-a, scor 3-1 (1-0). În primaRapid Teius-FC Micesti23 - Copy repriză a marcat C. Cristea (28), iar în mitanul secund Cerghedean a reușit dubla în minutele 71 și 73. Reușita de onoare a fost trecută în dreptul lui Barna (84). Horațiu Rusu a reușit să îl învingă din nou pe Fane Fogoroși, după ce în sezonul trecut Teiușul i-a administrat prima înfrângere Arenei Alba Iulia.

La Teiuș s-a întâlnit echipa tânără a Rapidului Teiuș cu nou promovata FC Micești, într-o partidă lipsită de prea multe ocazii la cele două porți. Casian Cristea a deschis scorul în minutul 28 al partidei, iar în repriya secundă Cerghedean a reușit dubla în numai două minute, liniștind spectatorii din tribune, prezenți în număr de circa 150. Pentru Micești a înscris Barna în minutul 84.

În consecinţă, programul rundei inaugurale arată astfel: *sâmbătă, 23 august, ora 18.00: CS Ocna Mureş – Dalia Sport Daia Română, RCuprirom Abrud – Viitorul Sântimbru, Şurianu 1945 Sebeş – Mureşul Vinţu de Jos; *duminică, 24 august, ora 18.00: ACS Pianu 2013 – AS CIL Blaj, Inter Ciugud – Energia Săsciori, CSO Cugir – Euro Şpring.

Actualul sezon are 6 nume noi printre combatante, patru dintre ele duelându-se în primul meci, ASC Pianu şi CIL Blaj, respectiv CSO Cugir şi Euro Şpring (foste colege de serie). Întâlniri dificile şi pentru restul debutantelor: FC Miceşti deplasare la Teiuş, Şurianu Sebeş în „Arini”, cu Mureşul Vinţu de Jos.

[nggallery id=2213]

România, eșec cu Slovenia la Campionatele Europene Under 18 de la Blaj

România, eșec cu Slovenia la Campionatele Europene Under 18 de volei feminin de la Blaj Naționala feminină de volei a României a pierdut al doilea meci la Campionatul European Under 18 care este găzduit în „Alba Blaj Arena”.De data aceasta, România a fost învinsă cu scorul de 3-1 (15-25, 25-13, 25-22, 25-16) de Slovenia, la capătul […]