FOTO: „Pita Cetății”, făcută în brutăria din Sântimbru, apreciată de Patriarhul Daniel, în Parlamentul României
”Pita Cetății”, produsul de promovare a municipiului Alba Iulia, care are forma Cetății Alba Carolina, a fost apeciată chiar și de Patriarhul Daniel, în Parlamentul României. Victor Ponta, Klaus Iohannis, ambasadorul SUA la București, dar și actorul Florin Piersic au gustat din pâinea de Sântimbru, produs românesc cu tradiție care păstrează o rețetă veche de peste 300 de ani, făcut într-o brutărie cu cuptor pe vatră din cărămidă de țigan.
”Pita Cetății”, care are forma unei stele cu șapte colțuri și cântărește 1,2 kilograme. Turiștii care vor veni din acest an la Alba Iulia vor fi întâmpinați cu un nou produs de marketing, regina meselor pentru turiști, “Pita Cetății”, însemnând un produs autentic tradițional, frământată cu respect pentru învățăturile părintești.
Produsul de promovare a fost livrat, deja, în țară, în Constanța și Vaslui, dar și în străinătate, Spania sau Italia, a spus producătorul acesteia, Călin Matieș, care este și președintele Federației Naționale a Producătorilor de Produse Tradiționale.
”Mă bucur că am reușit să dăm puțină aromă municipiului Alba Iulia. Mă bucur că Primăria a acceptat să înregistreze ca ”Pita Cetății”, pâinea făcută în brutăria din Sântimbru. Este un produs tradițional, un produs atestat, cu numărul cinci, de ministerul Agriculturii ca pită împletită. Ingredientele sunt: 40% suflet de român, 30% mândrie locală, 20% tradiție, iar 10% la sută e făină, maia, apă, sare și puțin ulei”, a spus Matieș la lansarea produsului.
Turiștii, care vin la Alba Iulia, o pot cumpăra din magazine la prețul de nouă lei.
”Turiștii care vor ajunge în Cetate o vor găsi ca produs de prezentare la Centrul Informare Turistică și o pot cumpăra din magazinele alimentare din Alba Iulia. Ambalajul are și un tricolor pentru că suntem mândri că suntem români”, a mai spus Matieș.
Brutăria de Sântimbru este cea mai cunoscută din județul Alba, iar oamenii din localitățile vecine vin de zeci de ani să cumpere o pâine caldă, frământată cu respect pentru învățăturile părintești. Administratorul brutăriei, Călin Matieș, care e și președintele Federației Naționale a Producătorilor de Produse Tradiționale din România, a declarat că pâinea de Sântimbru a ajuns în aproape toată Europa, din ea au gustat oficialități din străinătate, diplomați, actori, sportivi de marcă, dar și politicieni.
Pâinea de Sântimbru este un produs autentic tradițional, făcută din făină, maia, apă caldă și sare, pe tăvi de fier unse cu puțin ulei. Nu are amelioratori sau alți compuși chimici, iar cuptorul este din cărămidă de țigan și vatra de argilă, la fel ca acum 100 de ani. Brutăria păstrează rețeta veche de peste 300 de ani.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători
Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport
STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]








