FOTO. Peste 2400 de preșcolari și elevi au luat startul în noul an de învățământ, la Cugir
La Cugir, copiii din clasele pregătitoare, elevii de şcoală şi liceu au revenit în careul de început de an, cu emoţii, bucurie şi speranţă că vor reuşi să obţină rezultate pe măsura aşteptărilor la învăţătură, dar şi că vor avea zile frumoase alături de colegi şi profesori.
Incluzând și grădinițele arondate, efectivul cel mai mare, aparține Scolii Gimnaziale nr 3 (757) –directori: prof. Stela Țârlea și Laura Teban, urmat de Școala Gimnazială ,,Singidava” (650) directori –prof. Floare Vlasea, respectiv Stela Predescu, în timp ce Școala Gimnazială ,,Iosif Pervain”, numară 320. La colegii, numarul cel mai mare de elevi îl are Colegiului Tehnic ,,Ion D. Lazarescu”(430) –director prof. Ionut Iancu), iar Colegiul ,,David Prodan”- director prof Ionela Cozmescu, are un efectiv de 307 elevi. Festivitățile de deschidere a noului an școlar au început la ora 08.30 (Scoala Gimnaziala nr.3 si s-au incheiat la ora 11.00 la Școala Gimnazială ,,Iosif Pervain”). La eveniment au luat parte primarul Adrian Teban, respectiv viceprimarul Călin Furdui, consilieri locali, șeful Poliției orașului Cugir –subcomisar Adrian Popa, șeful grupei de jandarmi din Cugir, plut. adj. sef, Ștefan Duru, polițițiști și jandarmi din Cugir. La fiecare școală au avut loc slujbe de binecuvântare susținute de preoți ai parohiilor locale.
(C.P.)
[nggallery id=6095]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)