FOTO: Performanță de excepție, talentatul tenismen albaiulian David Manu – campion național la dublu pentru a 5-a oară!!!
David Manu, talentatul tenismen originar din Cetatea Marii Uniri, a devenit pentru a 5-a oară campion național la dublu, reușind o performanță remarcabilă.
Sportivul albaiulian pregătit de antrenorul Mircea Socaciu a reușit să câștige titlul, alături de Alex Coman (CSM Craiova), la recenta ediție a Campionatelor Naționale Under 14, disputată la Constanța, în noua și moderna bază Club Bright. Demn de remarcat este faptul că drumul celor doi spre aurul național a fost unul impecabil, fără a pierde vreun set.
Conform calculelor hârtiei în proba de dublu, perechea formată din David Manu (TC Sun Alba Iulia) și Alex Coman (CSM Craiova, ce a devenit campion și la simplu) – partenerul și prietenul său, a câștigat fără dubii Campionatul Național, îmbrăcând împreună pentru a 5-a oară tricoul galben de campion, atât de râvnit, un rezultat deosebit care certifică faptul că formează una dintre cele mai titrate echipe de dublu, la nivel național, în ultimii ani. Patru victorii au fost trecute în dreptul celor doi laureați, după cum urmează: 6-1, 6-0 cu Andrei Arinton și Daniel Penteleiciuc (Dacia Galați); 6-1, 6-0, cu Tudor Butuza (Dinamo) și Rareș Ene (TC Sunrise); în semifinale 6-0, 6-4 cu Ianis Buzatu și Albert Chibulcutean (CSM Brăila) și un dublu 6-2 în finala cu Andrei Firaru (ATC Elite Tg, Jiu) și Gheorghe David (TC București) – favoriții nr. 2 pe tablou.
În paralel cu proba de dublu, David (a împlint 14 ani în 18 februarie) a jucat și la simplu, unde s-a clasat pe locul al 4-lea în cele din urmă. Calificat pe tabloul principal de pe poziția 23, conform clasamentului național (poziție ocupată din pricina lipsei participării la turnee), David fiind elev în clasa a VIII-a a Școlii “Avram Iancu” din Alba Iulia și pregătindu-se pentru examenul de Capacitate, tenismenul albaiulian a început bine competiția.
A trecut în turul întâi de de favoritul 8 al turneului (Vlad Roman – Viva Tenis Club, dublu 6-3), în turul secund de un sportiv din Craiova (Constantin Mitranca, TC Stănică, dublu 6-2), iar în turul 3 de Andrei Firaru (ATC Elite Tg. Jiu) – favoritul 2 și câștigătorul Selecției Naționale din luna aprilie 2019, scor 6-4, 7-6 (7). Acuzând o stare de oboseală, cauzată de lipsa pregătirii fizice la acest nivel și a continuării parcursului la dublu, David Manu a cedat în semifinale și a încheiat turneul la simplu pe locul 4 (eșec, 3-6, 1-6 cu Cristian Marton – Dinamo, favoritul nr. 5).
Pentru David urmează turneul internațional de la București Dr. Oetker Junior Trophy, ediția a 8-a, cea mai puternică întrecere din această parte a Europei (peste 190 de sportivi din 22 de țări). După acest concurs, talentatul albaiulian va lăsa racheta pentru o perioadă de o lună și jumătate, pregătindu-se pentru examenul de admitere la liceu, urmată de o vară fierbinte, cu cel puțin 6 turnee internaționale până în luna septembrie.
[nggallery id=7131]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
14 august 2024: Micii pasionați de ciclism din Alba Iulia, așteptați la Cursa Copiilor, din cadrul Turului României. Cum se fac înscrierile
14 august 2024: Micii pasionați de ciclism din Alba Iulia, așteptați la Cursa Copiilor, din cadrul Turului României. Cum se fac înscrierile Miercuri, 14 august, începând cu ora 14:00, în Piața Unirii din Alba Iulia, cei mici sunt așteptați la cursa copiilor organizată cu ocazia Turului României. Astfel, copiii cu vârste între 2-14 ani vor […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
Schimbarea la Față – obiceiuri, traditii și superstiții. De ce e bine să priveşti CERUL în ziua de OBREJENIE şi ce înseamnă dacă vezi BERZE
-
Opinii - Comentariiacum o zi
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 3 zile
Miercuri, ora 17.30, în turul secund al Cupei României, Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia și CSM Unirea Alba Iulia – CSM Deva
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
7 august – Sfânta Cuvioasă Teodora, prima româncă trecută în rândul sfinților
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Povestea Schitului Poșaga, așezământul monahal din Munții Apuseni, singurul din Alba cu hramul ”Schimbarea la Față a Domnului”. Locul în care se află un izvor care ar avea puteri tămăduitoare