În perioada 29 septembrie – 1 octombrie, Chalkida (Grecia) a fost gazda celei de-a 30 a ediții a Campionatului Mondial și a 15 a ediție a Cupei Mondiale de karate SKDUN. Din lotul național al României la această competiție, au făcut parte și 8 sportivi legitimați la Club Sportiv Metalurgistul Cugir, pregătiți de sensei Vasile Pricob (antrenor emerit 7 Dan), totodată aceștia fiind afiliați și Federației Române de Arte Marțiale.

Sportivii de la “poalele” Drăganei, s-au întors acasă cu 4 medalii de la cele două concursuri mondiale: o medalie de aur, o medalie de argint și două medalii de bronz.

Lotul României a fost format din 80 de sportivi, competiția a reunit 1360 de karateka din 32 de țări. La finalul întrecerii, România a ocupat locul întâi în clasamentul general pe națiuni.

Rezultatele obținute de sportivii cugireni au fost următoarele: *locul întâi (medalie de aur): Ștefania Iulia Truță – kumite (13- 14 ani); *locul 2 (medalie de argint): Ștefania Iulia Truță – kihon (13- 14 ani); *locul 3 (medalie de bronz): Eric Orban – kihon (10-11 ani) și Cristian Pleșa – kata (10 – 11 ani); *Ștefania Iulia Truță și Antonia Fodor – locul 4 kata echipă; *Alexandru Ispas – locul 5 la jiyu kumite (12 -13 ani); * Paul Pop Lichtenstein – locul 6 la jiyu kumite (10 -12 ani); *Raluca Jurj și Daria Filimon – locul 6 la kata duo echipe (13 -14 ani). (M.N.)

FOTO: Unirea Alba Iulia, la Centenar! Show pe „Cetate” făcut de fostele glorii ale „alb-negrilor”, fotbaliști care au scris istorie Unirea Alba Iulia, echipa fanion a Albei și-a celebrat Centenarul. 16 august 2024 a fost ziua în care gruparea din Cetatea Marii Uniri a aniversat împlinirea a 100 de ani de existență. Punctul central al […]