FOTO: Metalurgistul Cugir – Şoimii Pâncota 0-3 (0-0) *Adio promovare sub Drăgana, liderul a dat lovitura
Metalurgistul Cugir a ratat într-un mod lamentabil orice şansă de promovare, după ce a pierdut 0-3 (0-0), derby-ul disperării cu liderul Seriei a 5-a, Şoimii Pâncota, goluri marcate de A. Mihai (51, 77) şi D. Mitu (62). Elevii lui Marius Opric erau obligaţi să învingă, dar au ratat şocant acest examen decisiv, spre deziluzia fanilor, dezamăgiţi de parcursul din play-off. Promovarea a rămas o simplă afacere arădeană, Cugirul fiind scos acum din orice calcule, iar Şoimii s-a distanţat de urmăritoare în mod decisiv. „A fost un meci în care nu ne-am regăsit. Cine nu a văzut partida ar spune <<mamă ce bătaie au luat ăştia>>. Am început meciul foarte bine, am jucat extraordinar în prima repriză, când oaspeții nu au contat, dar am căzut după pauză. Înfrângerea aparţine întregii echipe. Oricum, am realizat lucruri frumoase şi sunt mândru de parcursul echipei, să nu uităm că noi nu aveam obiectiv promovarea”, a declarat Marius Opric, antrenorul echipei Metalurgistul Cugir.
*S-au înecat la mal, cel mai drastic eşec
Elevii lui Opric au suferit cel mai drastic eşec stagional în acest joc, fiin dpentru prima dată când primesc trei goluri în acest sezon! Practic, nou-promovata de sub Drăgana s-a înecat la mal, capotând tocmai când era cel mai important.
Şoimii a pierdut ultima dată în acest sezon, pe 8 martie la Cugir şi de atunci au bifat 13 mecuri invincibile. De partea cealaltă Metalurgistul a suferit teribil în play-off, când a strâns numai 8 puncte.
*Pahone: „O luăm de la capăt, anul viitor ţintim promovarea”
Supărat din cauza eşecului drastic, preşedintele Ciprian Pahone a ţinut însă să tragă concluzia asupra întregului sezon. „Anul acesta n-am avut obiectiv promovarea, am fost acolo sus, am visat frumos, ne-am dorit să accedem în Liga a 2-a, dar din păcate nu am reuşit. În sezonul următor, cu această experienţă acumulată, să nu uităm că suntem în postura de nou promovată, ne propunem cert să atacăm accederea în eşalonul secund„, a declarat oficialul cugirean, care a oferit şi o explicaţie a acestei înfrângeri cu Şoimii Pâncota. „Scorul este mult prea drastic raportat la prestaţia din teren, mai ales în primul act, care în opinia mea a fost, poate, cea mai bună repriză a sezonului. Apoi am primit foarte uşor un gol imediat după pauză şi totul s-a terminat, am căzut total„, a încheiat Pahone.
În minutul 75, gazdele puteau beneficia de un penalty, la un henţ în careu al vizitatorilor.
Podiumul este următorul: Şoimii Pâncota 37 de puncte, Sebiş 32 şi Cugir 29. Naţional Sebiş joacă la Baia Mare, iar vineri, în penultima etapă este un meci de foc în Arad, Şoimii Pâncota – Naţional Sebiş, CS Ineu – Metalurgistul nemiavând nicio importanţă!
Metalurgistul: Tiut – Tăban (86, Al. Man), Şt. Radu, Potopea (73, A.Ianc), Trăşcan – Cl. Oara (67, Iovănescu), M. Neagu, Iul. Cristea, Şuteu (67, A. Câmpean) – Itu, I. Radu; rezerve Lăncrănjan – Şuvaina, T. Tothăzan.
[nggallery id=1825]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață