FOTO Mari specialiști în bibliologie analizează fenomenul cărții la Alba Iulia
Facultatea de Istorie şi Filologie a UAB a organizat, vineri, la Conferinţa naţională “Bibliologie şi Patrimoniu Cultural Naţional. Cartea românească veche în Imperiul Habsburgic (1691-1830)”.
Evenimentul a ajuns la a IX-a ediție și se va desfășura și sâmbătă, organizatorii precizând că în acest an se va încerca analizarea temei ”Liste, inventare și cataloage de bibliotecă din secolele XIV-XXI”.
La conferința de deschidere au participat Dragoș Varga – directorul revistei Transilvania din Sibiu, Ana Maria Roman Negoi – cercetător, Doina Hendre Biro – de la Biblioteca Batthyaneum din Alba Iulia și Florin Bogdan – de la Muzeul Național al Unirii.
Conferinţa este organizată în cadrul Proiectului „Cartea românească veche în Imperiul Habsburgic (1691-1830). Recuperarea unei identităţi culturale”, perioada de derulare 2011-2016.
Susţinută anul acesta şi de Biblioteca Batthyaneum – Alba Iulia, filială a Bibliotecii Naţionale a României și de Primăria Municipiului Alba Iulia, conferinţa se va bucura de participarea unor invitaţi speciali, istorici ai cărţii şi tiparului reprezentând instituţii cu tradiţie în domeniu din străinătate: École des Hautes Etudes Pratiques (Franţa), Biblioteca Naţională Universitară din Strasbourg (Franţa), Biblioteca Academiei din Budapesta (Ungaria), Universitatea din Eger (Ungaria), Biblioteca Naţională Centrală din Roma (Italia), Universitatea din Sao Paolo (Brazilia).
Finanțatorii evenimentului: Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării (UEFISCDI) prin contract PN II 84/2011, Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia, Primăria Municipiului Alba Iulia, CNRS / ENS Ulm Paris. (V.N.)
[nggallery id=1200]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
21 aprilie | „Statu′ la vase în lunea Paștelui” 2025, la Șugag: Tradiția care adună comunitatea în sărbătoare și binecuvântare. PROGRAMUL
21 aprilie | „Statu′ la vase în lunea Paștelui” 2025, la Șugag: Tradiția care adună comunitatea în sărbătoare și binecuvântare. PROGRAMUL Primăria Comunei Șugag, Consiliul Județean Alba și Centrul de Cultură ,,Augustin Bena”, în parteneriat cu Biserica Ortodoxă Șugag, organizează la ȘUGAG o nouă ediție a obiceiului tradițional „Statu′ la vase în lunea Paștelui”, luni, 21 […]