FOTO, LIVE-SCOR: AFC Odorheiu Secuiesc – Industria Galda de Jos 1-3 (1-1)! Prima victorie stagională pentru echipa lui Paul Ciucă!

În criză acută, Industria Galda de Jos a evoluat  în deplasare cu AFC Odorheiu Seciuesc, impunându-se cu scorul de 3-1 (1-1), postura de “lanternă roșie”, cu 7 înfrângeri consecutive, obligând-o să nu plece cu mâna goală din această deplasare.

Dubla atacantului S. Mureșan a fost decisivă pentru obținerea unei victorii imense, de moral, ultimul gol fiind înscris de Cioară (87). Oaspeții au deschis scorul în minutul 3, prin atacantul S. Mureșan (după pasa lui Frențiu), iar gazdele au egalat în minutul 24, când Stăncuțu a înscris în urma unui corner. După pauză, S. Mureșan (64) a realizat dubla, la o lansare a lui Cioară. Echipa condusă de Paul Ciucă a izbutit astfel să cucerească primele trei puncte stagionale, în meciul contând pentru etapa a 8-a a Seriei a 5-a a Ligii a 3-a, predând „lanterna roșie”. Runda viitoare gruparea din Alba va întâlni, pe teren propriu, Sănătatea Cluj.

*Alexandru Cioară: „Este important că am spart gheața”

Ne bucurăm că am câștigat cele trei puncte și am spart gheața. Este importantă această victorie, era nevoie să vină această descătușare, victoria contând enorm în plan moral. Sunt bucuros că am reușit să îmi ajut echipa și am marcat„, a spus Alexandru Cioară, ce a punctat a doua rundă consecutivă, aidoma colegului său din avanposturi Silviu Mureșan

*0-1, MIN. 3: S. MUREȘAN a deschis scorul, după o preluare, un șut bară-gol, la centrarea lui Frențiu

*1-1, MIN. 24: STĂNCUȚU a adus egalarea, nemarcat din careu, după un corner

*1-2, MIN. 64: S: MUREȘAN a realizat dubla cu un șut la colțul lung, după o lansare de la Cioară

*1-3, MIN. 87: CIOARĂ a marcat ultimul gol al oaspeților, cu un șut din alergarew, la lansarea lui G. Goronea

În prima repriză, fiecare echipă a solicitat câte un penalty, pentru henț

Amfitrionii, clasați pe locul al 12-lea, cu 7 puncte, au o singură victorie stagională, acum două săptămâni, 2-0 cu Metalurgistul Cugir, o altă reprezentantă a județului Alba.

AFC Odorheiu: Somogyi – Marucza, H. Crișan, Stăncuțu, Berkeczi, Izmană, Gyorgydeak, Pal, Taciuc, I. Dinu, Iovu; rezerve Tudose, D. Kovacs, Vakas, R. Jakab, Tanko, L. Janko, Solymosy. Antrenor Norbert Demeny.

Industria: Căt. Suciu – Frențiu, Haiduc, Cioplântă, Puha – Gergely, D. Lupșan, G. Goronea (90+3, Baghiu), Adam (77, Cunțan), Cioară (88, P. Muntean), S. Mureșan (75, Al. Costea); rezerve Lepădat, Ov. Truță, Ad. Hăprian. Antrenor Paul Ciucă.

Arbitri M. Salomir (Cluj), P. Pojar (Cluj), A. Mureșan (Florești) Observatori D. Ciocănea (Sibiu), M. Lazăr (Covasna)

Foto, text: Gligor UDREA

[nggallery id=7492]

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, jucătorii din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, sunt cei 5 jucători din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României Fundașul Alexandru Juncan (29 de ani), mijlocașul Bogdan Oniche (29 de ani), atacantul Alexandru Cioară (29 de ani), toți de la Industria Galda de Jos, plus portarul Sergiu Bistraie (20 de […]