Astăzi, în semifinalele Cupei României, faza judeţeană, partida Inter Ciugud – Performanţa Ighiu s-a încheiat cu scorul 0-1 (0-0, 0-0), fiind nevoie de prelungiri. Unicul gol a fost marcat la ultima fază de PotopeaInter Ciugud-Performanta Ighiu semifinale Cupa27 (120, dintr-o lovitură de pedeapsă). Liderul s-a impus dramatic, la ultima fază, când Gh. Bran (Inter) a făcut un henț stupid în propriul careu și a fost eliminat.

Finala se va disputa sâmbătă, 13 iunie, pe Stadionul „Cetate” din Alba Iulia, între învingătoarele din penultimul act, respectiv derby-ul rivalelor Performanța și Mureșul Vințu de Jos, primele două clasate.

Liderul s-a întrebuințat serios pe terenul deținătoarei trofeului. Inter Ciugud a opus o dârză rezistență, dar a avut noroc în minutul 42, când S. Turuș a lovit de două ori bara! După pauză, trupa lui Himcinschi a intensificat presiunea, însă la fel ca la Daia Română, în sferturile de finală, a măcinat în gol. Oaspeții au ratat câteva ocazii bune, dar a ajuns iar în prelungiri.

Performanța a mai trimis iarăși în bară prin R. David (97), iar în minutul 110 antrenorul Adorian Himcinschi a fost eliminat de pe bancă, pentru proteste la o fază în care s-a solicitat penalty la o pătrundere a lui R. David. Arbitrajul lui Ad. Damian (Blaj) a nemulțumit ambele tabere, ciugudenii reclamând faptul că lovitura liberă ce a precedat lovitura de pedeapsă a fost acordată mult prea ușor.

La Ciugud au evoluat formaţiile: *Inter: A. Mureșan – S. Bran (75, P. Dîrjan), Șuvaina, M. Oprea, I. Gherman, Frătean, Ad. Trușcă (80, Gh. Bran), A. Miclea, D. Mărginean, C. Roman (67, S. Mărginean), Oprișan (81, R. Damian); rezerve Bicheși – Fleaca. Antrenor George Ciucă;

*Performanţa: Unchiaș – Contor, Potopea, H. Marian, G. Toma, Bălaș, Oniche (37, R. Morar), Ov. Turuș (58, Hârciagă), R. Moga (65, D. Nemeș), S. Turuș (89, Birk), R. David; rezerve N. Cristea, C. Oltean. Antrenor Adorian Himcinschi.

*În cealaltă semifinală, Euro Șpring – Mureșul Vințu 1-3 (0-0).

Soarta jocului s-a scris după pauză, când gazdele, în premieră în această fază nu au mai rezistat presiunii pusă de elevii lui Mihai Manea, ce și-au luat revanșa pentru eșecul din turul Ligii a IV-a.

Au punctat: Cosovan (90) respectiv P. Muntean (55), Răcătăian (64), A. Păcurar (74)

Au evoluat echipele: *Euro: Mihăilescu – Gehl (46, Cutean), Ov. Muntean, M. Popa, Ov. Stancu (76, Mirca), H. Ciucă, Fălămaș, G. Tănase, Juncan (88, Bodea), Cosovan, Osogo; rezerve: Cotârlea – Baca, Predescu, D. Cîmpean. Antrenor Horea Ciucă.

*Mureșul: Ad. Roman – D. Ianc, Borșoi, Oniga, Sîrbu, Răcătăian (65, Păcurar), Albu, I. Grozav (63, Andreica), P. Muntean, M. Cristea, Cl. Oara (73, Ad. Neag); rezerve Barbu, Gavrilă, Trăscăian.

[nggallery id=434]

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]