FOTO/ În an Centenar, oaspeți arădeni la Școala Gimnazială ”Singidava” Cugir
Elevii Școlii Gimnaziale ,,Singidava” Cugir au primit recent, oaspeți de la Școala Gimnazială Buteni, jud. Arad, demers organizat în cadrul unui parteneriat încheiat între cele două instituții de învățământ, intitulat “Sărbătorim împreună Centenarul Marii Uniri”.
În cadrul manifestării a avut loc o masă rotundă susținută de elevi și cadre didactice, cu tema ”S-a întâmplat acum 100 de ani – la Alba Iulia și Arad” urmată de un scurt program de cântece și poezii. Ziua a continuat cu o vizită la muzeul de la Clubul Copiilor din Cugir, care conține elemente aparținând ”Mormântului Princiar”.
Elevi și cadre didactice însoțiți de profesorul Gheorghe Nedea, ghidul acestei vizite, au urcat pe Dealul Cetate, locul unde a fost descoperit acest mormânt. Acțiunea a continuat cu o excursie comună a elevilor din cele două școli partenere, în orașul Marii Uniri – Alba Iulia.
Acțiunea a fost posibilă ca urmare a cadrelor implicate în proiect: Director Școala Gimnazială ,,Singidava” prof. Floare Vlasea, respectiv dir. adj. prof. Stela Predescu, dir. Șcala Gimnazial Buteni – prof. Sorina Vanci, prof. Irina Andrei, prof. Delia Niculaș, psiholog Luminița Bara, prof. Paula Ciama, prof. Oana Onețiu, prof. Lucian Marc.
Prof. Școala Gimnazială ,,Singidava”: Irina Andrei
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni