FOTO| Gala Sportului Aiudean – Sportivii care fac cinste Aiudului, premiați de Primăria și Consiliul Local

Aiudul și-a premiat sportivii aseară în cadrul celei de-a IV-a ediții a Galei Sportului Aiudean. Primăria și Consiliul Local Aiud și-au arătat recunoștința pentru sportivii care fac cinste Aiudului.

ELIT

Pentru a doua oară consecutiv, sportivul anului a fost desemnată tânăra tenismenă Alexia Mărginean, de la Tenis Club Parc Aiud, antrenată de Gheorghe Radu. Așa cum bine știți, în luna ianuarie, pe pagina de Facebook a Primăriei Municipiului Aiud, aiudenii au fost rugați să îi nominalizeze pe sportivii pe care îi consideră îndreptățiți să primească titlul onorific de Ambasadori ai Sportului Aiudean.

Conform Hotărârii Consiliului Local, anul acesta au fost aleși 10 sportivi, față de care ne-am dorit să ne arătăm recunoștința. Aceștia sunt: 1. Benjamin Adegbuyi 2. Bogdan Andone 3. Cordea Andrei 4. Dâlbea Răzvan 5. Docea Alexia 6. Fleșer Andreea 7. Ioo Sandor 8. Polgar Levente 9. Szekely Szabolcs 10. Șteau Raul

Premiul pentru întreaga activitate sportivă i-a revenit domnului Ioan Orian, sportiv care a reprezentat nu doar Aiudul, ci chiar România, reușind să câștige titluri importante în competițiile de culturism.

Cele mai bune performanțe sportive ale anului 2019, pe categorii de clasificare sportivă, au fost următoarele:

Cea mai bună performanță sportivă la discipline sportive individuale – sporturi olimpice

TENIS DE CÂMP: Alexia Mărginean – Tenis Club Parc Aiud

ATLETISM: Valc Bianca – Club Sportiv Școlar „Axente Sever” Aiud

TENIS DE MASĂ: Dîrlea Ioan – Asociația „3 AHR” Aiud Cea mai bună performanță sportivă la discipline sportive individuale – sporturi neolimpice

KARATE: Ioo Sandor – Asociația Club Sportiv Dojokan Activ Aiud

DANS SPORTIV: Opricean Daniel – Asociația Sportivă „Top Dance 2007”

Cea mai bună echipă la discipline sportive individuale

– Echipa de karate – Kata echipe 16-17 ani; formată din sportivii Crăciun Raluca, Luca Alexandra și Furnigel Ana – Asociația Club Sportiv Dojokan Activ Aiud

– Echipa de turism sportiv formată din Mihaiu Vasile, Muntean Vasile Raul, Istrate Paula Cristina și Timotei Zoltan

– Asociația Ecoturistică „Hai cu noi” Cea mai bună echipă la jocuri sportive pe categorii de clasificare sportivă FOTBAL

– Echipa de Juniori A1 – Club Sportiv „Olimpia” Aiud TENIS DE MASĂ

– Echipa formată din Cristea Andrei și Biro Mara – Asociația Sportivă „Ovidiu Hulea” Aiud DANS SPORTIV

– Echipa formată din Fejer Janis și Șimon Denisa Maria

– Asociația Sportivă „Top Dance 2007”

Mențiuni care au fost acordate sportivilor medaliați la finalele campionatelor naționale și fazelor naționale/regionale/zonale/interjudețene/județene ale concursurilor naționale.

TENIS DE CÂMP – Alexia Mărginean – AsociațiaTenis Club Parc Aiud

KARATE – Asociația Club Sportiv Dojokan Activ Aiud – Ioo Sandor – Antonia Barbu – Alexandra Luca – Raluca Crăciun – Ana Furnigel – Cristian Timar – Andrada Martin – Alisa Toplicean – George Crăciun – Alesia Danciu – Andrada Danciu – Luana Danciu – Sorana Duma – Luiza Medrea – Naomi Bande – Darius Bobăilă – Paula Târziu – Adriana Urdaș – Maya Toplicean – Darius Moloca – Lucian Popa – Antonia Boboia – Iulia Gheoghiu

ATLETISM ● Sportivii următori de la C.S.S. „Axente Sever” Aiud au obținut rezultate remarcabile la fazele naționale/regionale/zonale/interjudețene/județene ale concursurilor naționale. – Valc Bianca – Șuteu Daria – Mocan Daria – Orian Alexandru – Oniga Daria – Macavei Sonia – Borzas Antonio – Șuteu Raissa – Goarna Cristina – Popa David – Cozma George – Hetea Dragoș ● De la Asociația Sportivă BGK Aiud: – Talyai Lajos Leonardo

TENIS DE MASĂ ● Sportivii următori de la Asociația 3 AHR Aiud au obținut rezultate remarcabile la fazele naționale/regionale/zonale/interjudețene/județene ale concursurilor naționale. – Dîrlea Ioan – Fulop Attila – Popa Gheorghe – Fărăian Alexandru – Dranca David – Sîrbu Vlad – Cristea Andrei – Hagea Andra – Lopădean Daria – Stanciu Patrick – Botezan Luca ● De la Asociația Sportivă „Ovidiu Hulea” Aiud – Cristea Andrei – Biro Mara – Hagea Andra ● De la Asociația Sportivă BGK Aiud: – Dobai Gabriella ● De la Asociația Sportivă „Fair Play” – Sîrbu Vlad – Cristea Andrei

FOTBAL ● De la Club Sportiv „Olimpia” Aiud – Juniori A1 (născuți 2000 și mai mici – U19) – Cel mai bun portar: Gorea Ilie Daniel – Golgheter: Bodogae Andrei Ovidiu – Cel mai bun jucător: Văsuț Iosif Alexandru ● De la Asociația Sportivă „Ovidiu Hulea” Aiud – Echipa de fotbal formată din: – Hagea Sebastian – Gherman Bogdan – Matei Ianis – Fufezan Antonio – Pungea George – Muntean Marcus – Moldovan Valentin – Toma Paul – Gheoghiu Cătălin ● De la Club Sportiv „Juniorul” – Juniori C (copii născuți în 2005 și mai mici) – Juniori D (copii născuți în 2007 și mai mici) – Juniori E (copii născuți în 2009 și mai mici) – Juniori F (copii născuți în 2010 și mai mici) ● De la „ACS Viitorul Aiud” – Golgheter, juniori U-15: Mateica Mihail Sebastian

DANS SPORTIV ● De la Asociația Top Dance 2007: – Opricean Daniel – Cioază Kevin Casian – Oltean Luisa Maria – Fejer Janis – Șimon Denisa Maria – Oltean Alex – Nemes Nicol ASOCIAȚIA ECOTURISTICĂ „HAI CU NOI” – Mihaiu Vasile – Muntean Vasile Raul – Istrate Paula Cristina – Timotei Zoltan

GIMNASTICĂ ACROBATICĂ – Asociația Sportivă Acro Aiud ● Sportivii următori au susținut o demonstrație de virtuozitate la Complexul Sportiv „Lia Manoliu” din București, apreciată de Federația Română de Gimnastică. – Hard Elena – Pojar Bianca – Hetea Bianca – Macavei Dragos – Turzai Boglarka – Konya Sarolta – Moldovan Amelia – Barbu Daria – Hunn Elizabeth Anna În cadrul galei au fost premiați și antrenorii de la cluburile și asociațiile sportive: – Asociația Club Sportiv Dojokan Activ Aiud – Nicolae Crăciun, Ștefan Telegdy – Asociația „Club Sportiv Juniorul Aiud” – Biro Cristian – Asociația sportivă „Ovidiu Hulea” Aiud – Biro Cristian și Alina Gîlea – Club Sportiv Olimpia Aiud – Călușer Marius Ștefan, Viorel Alin Gîlea, Iepure Lucian, Ion Ilie – Asociația Sportivă „BGK” Aiud – Kerekes Ferenc, Irina Ștefania Talyai – Asociația Sportivă „Fair Play” – Florin Hanca – Club Sportiv Școlar „Axente Sever” – Ioana Bozdog – Tenis Club Parc Aiud – Gheorghe Radu – Asociația Sportivă „Top Dance 2007” – Roșa Alin – Asociația Ecoturistică „Hai cu noi” Aiud – Vasile Gavrilă – Asociația Sportivă „Acro” Aiud – Luchian Ioana

Dorim să mulțumim Complexului Pagus, gazda noastră de aseară, lui Cătălin Bogdan, amfitrionul galei, lui Zoltan Balog pentru frumoasele fotografii, precum și Centrului Cultural „Liviu Rebreanu”.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Acceptă Mai mult...