// ViewContent // Track key page views (ex: product page, landing page or article) fbq('track', 'ViewContent'); // Search // Track searches on your website (ex. product searches) fbq('track', 'Search');

FOTO: Gala Sportului aiudean, ediția a-II-a. Cei mai buni sportivi și antrenori din oraș, premiați de primărie.Campionul mondial la karate, Osz Eduard, declarat sportivul anului

Marți, 27 februarie 2018, sportivii aiudeni alături de antrenorii lor au „luat cu asalt” salonul restaurantului „Magnolia” din Aiud, pentru a participa la cea de a doua ediție a „Galei Sporului Aiudean”, o sărbătoare de anvergură organizată la propunerea doamnei Oana Badea, primarul municipiului și realizată de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Aiud.

În scurta sa alocuțiune, primarul Oana Badea a relevat faptul că acordarea de medalii și diplome este un gest simbolic, pentru omagierea celor care au reprezentat Aiudul la competițiile desfășurate anul trecut, și care au obținut performanțe. Aceasta a relevat importanța practicării sportului de tineri și a promis că administrația locală va face tot posibilul pentru susținerea sportului.

În cadrul Galei Sportului Aiudean, sportivii premiați au fost propuși de fiecare club sau asociație sportivă în parte.

Sportivul anului a fost declarat Osz Eduard care a ocupat: de trei ori locul I la Campionatul Mondial de Karate, Montecatini 2017 și un loc 3 la același campionat; de trei ori locul III la Campionatul European de Karate, Cluj Napoca 2017; locul I la Cupa Campionilor Europeni, Cluj Napoca 2017; locul II la Campionatul Național, Târgoviște 2017 și locul I la Cupa României, Brașov 2017.

Conform regulamentului, distincțiile au fost acordate pe categorii diferite. Astfel mențiunile, diplomele și medaliile au fost acordate sportivilor medaliați la finalele campionatelor naționale și fazelor naționale ale concursurilor:

Karate: Ioo Sandor, Crăciun Aura, Crăciun Raluca, Roșian Alexandru, Luca Alexandra, Barbu Antonia, Furnigel Dumitru Andrei, Furnigel AnaDodoc Iulia.

Atletism: Bîrgoz Eduard, Cheșcheș Cătălin, Ilea Maria

Tenis de masă – sportivi clasați pe locurile I – III la campionate naționale: Iepure Teodor Călin, Fărăian Alexandru, Negoiță Miruna, Iepure Teodora, Hagea Andra, Sîrbu Vlad, Cristea Andrei Cosmin, Biro Mara, Popa Gheorghe, Fulop Atilla, Docea Beniamin

Tenis de câmp: Alexandru Oprița

La categoria structuri sportive care au obținut premiul I,II sau III la competițiile oficiale pe ramuri de sport/antrenori s-au acordat diplome și medalii pentru: Asociația Club Sportiv Dojokan Activ Aiud domnilor Nicolae Crăciun și Ștefan Telegdy, Asociația „Club Sportiv Juniorul Aiud” domnului Biro Cristian, Asociația 3 AHR Aiud domnului Dîrlea Ioan, Club Sportiv ”Olimpia Aiud” domnului Țălnar Remus, Tenis Club Parc Aiud domnului Gheorghe Radu, AFC Metalul 2016 Aiud domnului Radu Andone și doamnei Ioana Bozdog.

La categoria nominalizări speciale s-a cordat titlul de ambasador al sportului aiudean, „pentru ce face și cum o face”, ultra maratonistului Levente Polgar, iar pentru întreaga activitate dedicată sportului care l-a consacrat, mai întâi ca fotbalist, iar mai apoi ca antrenor domnului Petru Bregaru.

Distincțiile pentru cea mai bună echipă la jocuri sportive pe categorii de clasificare sportivă a revenit Asociației „Club Sportiv Juniorul Aiud” prin rezultatele grupei de vârstă Juniori D. Aceștia au obținut: locul I – Campionatul Județean Juniori D, locul I – Cupa Moș Crăciun, locul I – Cupa Crăciunului Simeria și locul I – Turneul „Moș Nicolae” Telekom – Ocna Mureș

Cupe și diplome s-au acordat și pentru cea mai bună echipă la discipline sportive individuale: Echipei de Karate – Kata echipe 13-14 ani, cadeți – Locul III la Cupa Campionilor Europeni, Cluj Napoca 2017; formată din sportivii Crăciun Raluca,Luca Alexandra și Furnigel Ana

Pentru cea mai bună performanță sportivă la discipline sportive individuale s-a acordat diplomă și cupă karatistului Osz Eduard carea ocupat: de trei ori locul I la Campionatul Mondial de Karate, Montecatini 2017 și un loc 3 la același campionat; de trei ori locul III la Campionatul European de Karate, Cluj Napoca 2017; locul I la Cupa Campionilor Europeni, Cluj Napoca 2017; locul II la Campionatul Național, Târgoviște 2017 și locul I la Cupa României, Brașov 2017.

La categoria cea mai bună performanță sportivă la discipline sportive individuale – sporturi olimpice au fost evidenţiaţi:

Atletism: Valc Bianca; locul I la Campionatul Național de CROS, Botoșani 2017; locul I la Campionatul Național de Copii, București; locul I la Crosul Internațional, Brașov 2017

Tenis de câmp: Alexia Mărginean: locul I la proba de dublu Turneul Belgrad, locul I la selecția națională – grupa de vârstă 11 ani, București; locul I la proba de simplu, locul I la proba de dublu feminin, locul I la proba de dublu mixt – Trofeul Tennis School Otopeni, locul I la proba de simplu și locul I la proba de dublu feminin – Trofeul Ardealului, Târgu Mureș

Tenis de masă: Dîrlea Ioan: locul I la proba de dublu a Jocurilor Mondiale pentru persoane cu dizabilităţi, 2017 (IWAS) și Locul III la proba de individual a aceleiași competiții, locul VI la proba de dublu a Jocurilor Europene din Slovenia 2017, locul III – Cehia, locul I și II la campionate naționale

Tir cu arcul: Horea Nistea – Locul II la Campionatul Mondial de tir cu arcul în sală, categoria Veterans Male, 2017.

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

loading...