FOTO: Elevii din Săliștea au înfrumusețat curtea Şcolii Gimnaziale „David Prodan”, în cadrul campaniei „Şcoala Ecoterrienilor”
În cadrul parteneriatului desfăşurat cu Asociaţia Ecotic, în campania „Şcoala Ecoterrienilor”, elevii Şcolii Gimnaziale „David Prodan” Săliştea au organizat acţiunea de plantare de arbuşti şi răsaduri de flori. Cu această ocazie, elevii au sădit arbori şi plante în curtea şcolii.
Acţiunea a durat trei ore, plantele şi arbuştii fiind plantaţi de-a lungul aleii din curtea şcolii, cât şi în zona verde. Această activitate a contribuit la aspectul estetic al zonei, dar şi la conştientizarea importanţei plantării de copaci şi plante.
Proiectul mai sus menţionat se derulează pe parcursul întregului an şcolar şi cuprinde două secţiuni: aria de tip 1 – colectarea DEEE (deşeuri de echipamente electrice şi electronice) şi colectarea DBA (deşeuri de baterii şi acumulatori) şi aria de tip 2 – dezvoltarea unor serii de activităţi cu teme ecologice.
Scopul acestui proiect este schimbarea atitudinii şi a comportamentului elevilor, profesorilor, cât şi a persoanelor din comunitate privind protecţia mediului şi în special cel al colectării separate, reutilizării resurselor şi utilizării energiei verzi, detaliind modul în care se poate reduce poluarea şi în care se pot economisi resursele prin colectarea corectă a deşeurilor de echipamente electrice şi electronice şi a deşeurilor de baterii şi acumulatori şi predarea acestora într-un mod corect şi prietenos mediului.
Aşadar invităm toţi membrii comunităţii şi nu numai să ni se alăture în această campanie de colectare şi informare. Doar împreună vom reuşi!
Şcoala Gimnazială „David Prodan” Săliştea
[nggallery id=3638]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Cultură Educație
VIDEO | „Educatoarea cu lipici” – De ce este bine ca cei mici să meargă la Târgul de c’Arte Alba Transilvana de la Alba Iulia?
„Educatoarea cu lipici” – De ce este bine ca cei mici să meargă la Târgul de c’Arte Alba Transilvana de la Alba Iulia? Dragi părinți, bunici și copii, în perioada 19 – 21 iunie 2026, pe esplanada Muzeul Național al Unirii, are loc cea de-a XVII-a ediție a Târgului de c’Arte Alba Transilvana, un eveniment […]
19 iunie-1 iulie 2026 | „Între LINII”, expoziție de artă la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia: Trei generații, trei stiluri diferite și o singură poveste comună – devenirea
„Între LINII”, expoziție de artă la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia: Trei generații, trei stiluri diferite și o singură poveste comună – devenirea Expoziția, inițiată de artista Hani Sasu, propune un dialog vizual între generații și reunește lucrările elevilor clasei a IX-a de la Liceul de Arte „Regina Maria” – secțiile Arte Plastice […]
22 martie 2026 | De la Roma la Alba Iulia: Cipriana Smărăndescu aduce muzica lui Bach într-un concert special acasă
22 martie 2026 | De la Roma la Alba Iulia: Cipriana Smărăndescu aduce muzica lui Bach într-un concert special acasă Un artist născut la Alba Iulia și format pe scenele europene revine în fața publicului local: Cipriana Smărăndescu susține duminică, un concert de orgă dedicat muzicii lui Johann Sebastian Bach. Un drum care începe acasă […]









