FOTO Echipa de robotică RUBIX, de la Colegiului Național ”Inochentie Micu Clain” din Blaj, locul trei la Competiția națională de robotică First Tech Challenge România – Turneul Ligii #2 Cluj-Napoca
FOTO Echipa de robotică RUBIX, de la Colegiului Național ”Inochentie Micu Clain” din Blaj, locul trei la Competiția națională de robotică First Tech Challenge România – Turneul Ligii #2 Cluj-Napoca
Echipa de robotică RUBIX a obținut locul trei la cea mai importantă categorie de premii, Inspire Award, la Competiția națională de robotică First Tech Challenge România – Turneul Ligii #2 Cluj-Napoca.
Echipa Colegiului Național ”Inochentie Micu Clain” din Blaj s-a calificat la etapa națională din 22-24 martie din Iași.
Competiția s-a desfășurat în perioada 8-11 februarie. RUBIX a obținut locul trei din 38 de echipe participante.
“La etapa regională am avut 3 zile pline de entuziasm și de fericire, fiind mândri de parcursul nostru din acest sezon și demonstrând că munca și implicarea aduc în final succesul mult așteptat! Interviurile cu jurații au fost de succes, reușind să îi impresionăm cu robotul nostru, evenimentele organizate excepțional și cu atitudinea noastră în raport cu competiția și cu echipele adversare, confirmarea acestui fapt fiind premiul INSPIRE obținut.” (echipa RUBIX)
Acest premiu se acordă echipei care inspiră cu adevărat valorile First, fiind un ambasador al acestei competiții în comunitatea locală şi nu numai, care deține un robot bine construit şi cu un design inovativ, un portofoliu tehnic de înaltă calitate, interviuri cu alură profesională şi degajată, dar şi membri cu o atitudine pozitivă, toți membrii echipei contribuind la succesul acesteia. Echipa care obține premiul Inspire este un concurent puternic pentru toate celelalte premii ale competiției.
Standul echipei RUBIX a fost foarte căutat și frecventat pe parcursul competiției. S-au jucat multe meciuri de șah, piesele acestuia fiind printate la imprimanta 3D și având forma pieselor inspirată din tematica sezonului, jocuri interactive care pun la încercare gândirea logică și dexteritatea, poșta RUBIX ediția de Valentine’s Day, materiale promoționale create special pentru eveniment, dulciuri și altele.
“Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut, mentorilor, sponsorilor, sponsorului nostru principal Star Assembly Sebeș, dar şi conducerii colegiului.” (echipa RUBIX)
Etapa națională se va desfășura în perioada 22-24 martie iar echipa este pregătită să facă eforturi considerabile până atunci pentru a se prezenta exemplar la Iași!
Echipa RUBIX:
* Emanuel Todea – liderul echipei
* Alex Aldea
* Tudor Corbean
* George Biriș
* Elizabeth-Mary Comandaşu-Soare
* Alin Oniga
* Cristi Bogdan
* Maia Iancu
* Anamaria Costea
* George Oniga
* Bogdan Oargă
* Bianca Pripon
* Paul Birilă
* Mentori: prof. Romanța Ghiță, prof. Alexandra Boboia-Băcilă, prof. Ioan Ghiță.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari