CSM Unirea Alba Iulia s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Național Under 19 după victoria cu LPS Satu Mare, scor 1-0 (1-0), obținută în inferioritate numerică.

Pe terenul secund al Stadionului „Cetate” elevii lui George Țălnar s-au impus la limită, gol D. Nistor (36), fotbalist revenit după o accidentare de durată. În același minut însă „alb-negrii” au rămas în inferioritate numerică, prin eliminarea lui Pașca Igna (acesta a primit al doilea galben întrucât s-a bucurat la deschiderea scorului). Albaiulienii au rezistat aproape mai bine de o repriză în 9 jucători de câmp, iar în minutul 80 a văzut cartonașul roșu și antrenorul George Țălnar.

Calificarea este numai și numai a băieților. Echipa a făcut un joc impecabil împotriva a 15 jucători. Arbitrajul a fost unul tendențios, mult sub nivelul jocului și al competiției. Se vede munca depusă în ultimii doi ani. Mulțumesc publicului care a fost pentru noi al 11-lea jucător, colegilor mei din staff, care sunt adevărați profesioniști și președintelui Mihai Dăscălescu, pentru încrederea acordată. Unirea are viitor!„, a precizat George Țălnar.

Un meci tensionat, disputat într-o atmosferă de zile mari, cu susținători ai ambelor echipe

A fost un duel între lideri, din seriile 9 și 8, adjudecat de gruparea din Cetatea Marii Uniri, care s-a calificat astfel între primele 8 formații din țară la această categorie competițională. Meciul următor va fi în 12 mai, iar oponent poate fi CSM Reșița sau învingătoarea dintre CSȘ Caransebeș și CSC Șelimbăr.

CSM Unirea: R. Pauletti – P. Alexandru, Elmanhaly, D. Moldovan, Pandor, Sebaș, D. Olălău/ cpt, D. Nistor, Ardeiu, Pașca Igna, R. Nistor; rezerve L. Bucur, V. Stanciu, Borza, Ionaș-Rădoi, Forrai, Buzilă, Cârja, Gall, R. Stanciu

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]