Divizionara secundă Corvinul Hunedoara a reușit o remiză albă, la Sibiu, cu HNK Rijeka, vicecampioana Croației, în prima manșă din turul secund preliminar din Europa League.

Hunedorenii au avut alături aproape 8000 de fani care s-au bucurat de un nou rezultat notabil al elevilor lui Florin Maxim, chiar dacă bătălia pentru calificare este crâncenă și se va tranșa săptămâna viitoare în Croația

Cei trei jucători din Alba au fost rezerve. Marius Lupu (din Vadu Moților) a intrat în minutul 54 și a irosit o bună ocazie 4 minute mai târziu, zlătneanul Antonio Bradu a evoluat în ultimele minute, iar Timotei Mitran (din Gârbova) nu a jucat

Revenită după 42 de ani în competițiile continentale, gruparea de lângă furnale a eliminat în primul tur pe Paksi, vicecampioana și câștigătoarea Cupei din Ungaria (4-0 în tur, 0-2 în retur), în timp ce Rijeka, vicecampioana Croației, a debutat în noul sezon european.

O dispută mult mai dificilă decât precedenta dublă europeană, un meci în marea majoritate echilibrat, cu un plus pentru vizitatori în actul secund.

Lotul croaților este cotat la 38 milioane euro, cu mult peste cel al echipei de liga a doua, care abia ajunge la 5.5 milioane. În cazul în care va trece de Rijeka, Corvinul Hunedoara va juca în turul III preliminar cu învingătoarea duelului Sheriff Tiraspol – Elfsborg. Formația antrenată de Florin Maxim va juca meci pe teren propriu, iar returul în deplasare.

În cazul în care Corvinul Hunedoara va pierde partida cu NK Rijeka va pica în Conference League, unde va întâlni, în turul 3 al întrecerii, învingătoarea din duelul FC Milsami Orhei, din Republica Moldova, și FC Astana, din Kazahstan.

Click pentru a comenta

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

CSM Unirea Alba Iulia, victorie cu NK Drava Ptuj, în ultimul amical din Slovenia | Iarăși, reușită Blănaru

La ultima partidă susținută în stagiul centralizat din Slovenia, CSM Unirea Alba Iulia a învins pe NK Drava Ptuj, scor 1-0 (1-0), reușită Blănaru (43, după o pasă de la Istrate). O victorie firească, venită la capătul unei prestații solide a uniriștilor. Gruparea albaiuliană a susținut jocuri de verificare în două zile consecutive, la un […]