Curier Județean

FOTO: Conferinţa „Să nu ne răzbunaţi…” a monahului Moise, la Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

În amfiteatrul Colegiului Naţional „David Prodan” din Cugir a putut fi audiată, joi, conferinţă „Să nu ne răzbunaţi! Suferinţele romanilor din Basarabia” a monahului Moise Iorgovan de la Mănăstirea Oaşa.

Invitatul a fost prezentat de Alin Toderescu profesor de religie şi îndrumător educativ la Colegiul „David Prodan”, apoi cei prezenţi au rostit o rugăciune. După cum a mărturisit chiar el, monahul a ales calea cercetării suferinţelor umane, urmărind nu doar cunoaşterea universului asemănător gulagului creat de comunismul sovietic, ci şi influenţa pe calea spiritualizării umane.

Moise a explicat că sintagma „Să nu ne razbunaţi” a fost rostită de Mircea Vulcănescu în puşcăria de la Aiud, în condiţiile în care, bolnav de pneumonie, simţea că va muri. După o mai largă discuţie despre deznaţionalizare şi lichidarea elitelor din teritoriile ocupate de sovietici, Moise a particularizat expunerea pentru Basarabia ocpata care, a suferit pierderea de 10% din populaţie în 1946 şi1947, din cauza foametei provocate de sovietici prin predarea cerealelor la stat.

Au urmat valurile de arestări politice şi deportări în Siberia a 34.000 de oameni. Monahul Moise a precizat că într-un singir an, după ocupaţia sovietică, au dispărut 40.000 de moldoveni din elita ţării, iar din 1.200 de biserici au mai rămas doar 200, celelalte fiind distruse de război şi închise. După expunere, cei aproape 60 de participanţi au urmărit filmul „Deportările din Siberia”, şi sensul suferinţei a fost interpretat făcându-se o trimitere la viaţa lui Iisus: după suferinţa pe lemnul crucii a venit învierea, mântuirea. La final, invitaţii au adresat întrebări monahului şi au achiziţionat din cărţile expuse cu această ocazie.

Printre participanţii la conferinţă s-au numărat părinţii parohi din Cugir, preoţii: protopop Gheorghe Donu, Mircea Giurgea, Ioan Cândea şi Ioan Oltean. Au mai fost prezenţi preşedintele Asociaţiei „PRO Cugir” Aurel Voicu şi directorul economic de la Spitalul Orăşenesc, Silviu Samoilescu. (C.P.)

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

UPDATE | TRAGEDIE la Ohaba: Soțul viceprimăriței și-a pierdut viața după ce a fost fost prins sub un tractor

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT grav la Ohaba: Persoană inconștientă, rănită în urma unui incident cu un tractor. Intervine un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă SMURD Știrea inițială:  Un accident grav ar fi avut loc în localitatea Ohaba, marți, 23 iunie 2026. Din primele informații disponibile, este vorba despre o persoană inconștientă și rănită în urma unui incident produs […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer din Harghita, oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba: Conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară. S-a ales cu dosar penal Un șofer din Harghita a fost oprit în trafic de polițiști pe DN 14B, în Alba. Bărbatul conducea un ansamblu rutier pentru care nu avea categoria necesară […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat

Ioana Oprean

Publicat

în

Cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat Un cugirean de 26 de ani, cu mandat de executare, a fost reținut de polițiti și dus în Penitenciarul Aiud. Va sta 3 ani după gratii pentru furt calificat. […]

Citește mai mult