FOTO: Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir, alături de Colegiul Militar ,,Mihai Viteazul” și Colegiul Național H.C.C. din Alba Iulia, vor reprezenta județul Alba la Competiția Națională de Robotică din Bucuresti
Ardealul se mândrește anul acesta cu nu mai puțin de 25 de echipe înscrise în concursul de Robotică, iar Demo-regionala de la Cluj devine astfel etapa cu cel mai mare număr de participanți, după Regionala din București( 41 de echipe). Județul Alba a fost reprezentat în marea confruntare, de către trei echipe: Colegiul Tehnic ,,Ion D. Lăzărescu” Cugir, Colegiul Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia și Colegiul H.C.C. Alba Iulia.
În cadrul competiției de la finele săptămânii trecute, desfășurată la Liceul „Avram Iancu” din Cluj – Napoca, s-au prezentat mai multe echipe, din Cluj-Napoca, Alba Iulia, Baia Mare, Beclean, Bistrița, Cugir, Dej, Sibiu, Târgu Mureș, Deva, Turda, 2 echipe din Oradea, Petrila, 2 echipe din Satu Mare, Zalău, Miercurea Ciuc, Suceava și Timișoara. Elevii Colegiului Tehnic „Ion D. Lăzărescu” îndrumați de profesorii Liliana Dache, Ion Nicu și Florin Toma, s-au deplasat la Cluj Napoca pentru a se pregăti pentru competiția națională de la București, pentru a face ultimele retușuri la robotul construit și de a primi îndrumări în ceea ce privește caietul tehnic ce trebuie realizat. Cei 11 elevi care au alcătuit anul acesta echipa cugireană ,,I.D.L ELECTRONICS”, sunt: Grumezescu Gabriel, Stegaru Dragoş, Milik Robert, Molodeţ Dragoş, Moise Robert, Gorea Adrian, Gavra Raul, Simoc Silviu, Ion Bogdan, Simon Elena şi Buta Giorgiana.
Dincolo de ideea de competiție și de acest domeniu complet nou, al roboticii, ,,FIRST Tech Challenge” aduce în România multe premiere pentru învățământul românesc. În primul rând, încurajează copiii să crească și să se dezvolte altfel, să se ajute cu colegii de echipă și să devină responsabili și implicați. De altfel, întreaga acţiune se desfăşoară sub mottoul ,, Gracious Professionalism – Doing your best work while treating other with respect and kindness – It’ what makes FIRST, first.’’
Potrivit autorilor proiectului, succesul competiției susținute de „Nație prin Educație” crește tot mai mult, iar anul acesta, de exemplu, la etapa din Cluj s-au înscris cu 10 echipe mai mult decât anul trecut.
Sub îndrumarea și coordonarea mentorilor, elevii din echipe trebuie să își stabilească obiective și metode de lucru, să-și împartă sarcinile, să lucreze împreună la construirea unui plan de business și marketing, să strângă fonduri pentru nevoile proiectului, să-și promoveze proiectul pentru a atrage voluntari, care să-i ajute sau tineri care să se alăture echipei în anii viitori.
,,Este o adevărată tradiție, ca în orașul Cugir, meseria să fie respectată și cunoscută în întreaga țară. Ne bucură faptul că generația viitoare vine cu o altă perspectivă, tinerii din acest colegiu răspund solicitărilor pieții muncii, iar profesorii sunt deschiși inovației și muncii în echipă.”, a declarat directorul Colegiului Tehnic ,,I.D. Lăzărescu” Cugir, prof. Ionuț Iancu
Constantin PREDESCU
[nggallery id=5221]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]
UPDATE FOTO | Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud
Accident GRAV pe autostrada A10, Sebeș-Turda: O persoană rănită după ce o autoutilitară s-a răsturnat pe sensul de mers Decea-Aiud Un accident rutier grav a avut loc marți seara, în jurul orei 19.30, pe autostrada A10 Sebeș-Turda. O persoană este încarcerată pe sensul de mers Decea-Aiud. Citește și: FOTO | ACCIDENT pe DN 7: Două […]









