FOTO: Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir, alături de Colegiul Militar ,,Mihai Viteazul” și Colegiul Național H.C.C. din Alba Iulia, vor reprezenta județul Alba la Competiția Națională de Robotică din Bucuresti
Ardealul se mândrește anul acesta cu nu mai puțin de 25 de echipe înscrise în concursul de Robotică, iar Demo-regionala de la Cluj devine astfel etapa cu cel mai mare număr de participanți, după Regionala din București( 41 de echipe). Județul Alba a fost reprezentat în marea confruntare, de către trei echipe: Colegiul Tehnic ,,Ion D. Lăzărescu” Cugir, Colegiul Militar ,,Mihai Viteazul” Alba Iulia și Colegiul H.C.C. Alba Iulia.
În cadrul competiției de la finele săptămânii trecute, desfășurată la Liceul „Avram Iancu” din Cluj – Napoca, s-au prezentat mai multe echipe, din Cluj-Napoca, Alba Iulia, Baia Mare, Beclean, Bistrița, Cugir, Dej, Sibiu, Târgu Mureș, Deva, Turda, 2 echipe din Oradea, Petrila, 2 echipe din Satu Mare, Zalău, Miercurea Ciuc, Suceava și Timișoara. Elevii Colegiului Tehnic „Ion D. Lăzărescu” îndrumați de profesorii Liliana Dache, Ion Nicu și Florin Toma, s-au deplasat la Cluj Napoca pentru a se pregăti pentru competiția națională de la București, pentru a face ultimele retușuri la robotul construit și de a primi îndrumări în ceea ce privește caietul tehnic ce trebuie realizat. Cei 11 elevi care au alcătuit anul acesta echipa cugireană ,,I.D.L ELECTRONICS”, sunt: Grumezescu Gabriel, Stegaru Dragoş, Milik Robert, Molodeţ Dragoş, Moise Robert, Gorea Adrian, Gavra Raul, Simoc Silviu, Ion Bogdan, Simon Elena şi Buta Giorgiana.
Dincolo de ideea de competiție și de acest domeniu complet nou, al roboticii, ,,FIRST Tech Challenge” aduce în România multe premiere pentru învățământul românesc. În primul rând, încurajează copiii să crească și să se dezvolte altfel, să se ajute cu colegii de echipă și să devină responsabili și implicați. De altfel, întreaga acţiune se desfăşoară sub mottoul ,, Gracious Professionalism – Doing your best work while treating other with respect and kindness – It’ what makes FIRST, first.’’
Potrivit autorilor proiectului, succesul competiției susținute de „Nație prin Educație” crește tot mai mult, iar anul acesta, de exemplu, la etapa din Cluj s-au înscris cu 10 echipe mai mult decât anul trecut.
Sub îndrumarea și coordonarea mentorilor, elevii din echipe trebuie să își stabilească obiective și metode de lucru, să-și împartă sarcinile, să lucreze împreună la construirea unui plan de business și marketing, să strângă fonduri pentru nevoile proiectului, să-și promoveze proiectul pentru a atrage voluntari, care să-i ajute sau tineri care să se alăture echipei în anii viitori.
,,Este o adevărată tradiție, ca în orașul Cugir, meseria să fie respectată și cunoscută în întreaga țară. Ne bucură faptul că generația viitoare vine cu o altă perspectivă, tinerii din acest colegiu răspund solicitărilor pieții muncii, iar profesorii sunt deschiși inovației și muncii în echipă.”, a declarat directorul Colegiului Tehnic ,,I.D. Lăzărescu” Cugir, prof. Ionuț Iancu
Constantin PREDESCU
[nggallery id=5221]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)