Ciclista Denisa Maria Mărcuș, sportivă din județul Alba, a câștigat o competiție disputată la Târnăveni.

Sportiva legitimată la clubul CSM Mediaș, la categoria copii A, s-a clasat pe primul loc la concursul de mountain bike disputat sub egida Federației Române de Ciclism. Denisa Maria este din satul Geomal și elevă în clasa a VII-a la Școala Gimnazială „Timotei Ovidiu Tarnu” din Stremț. La Maratonul Târnavei, organizat de către asociația Târnoveni Cycling, Denisa s-a impus pentru al doilea an consecutiv, în 2023 fiind învigătoare în cursa copiilor. Acum a terminat prima tura scurtă, pe un traseul de 18 kilometri, cu 10 km de urcare susținută, urmată de coborâri rapide si tehnice, portiuni de traseu unde Denisa a câștigat avans în fața celorlate competitoare la categoria Open Feminin, terminând cursa într-un timp remarcabil de 52 minute și 11 secunde.

Alba mai are și alți reprezentanți la nivelul performanțelor în ciclismul autohton, frații Miruna (elevă la Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia) și Radu Măda (elev la Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu”), ambii din Geoagiu de Sus, legitimați la CSM Mediaș, respectiv Roberto Burța și George Fățan, din Sebeș, legitimați la CSM Târgu Mureș

România lui Nicolae Stanciu și Andrei Rațiu, fotbaliștii din Alba, a scris istorie prin calificarea în optimile de finală ale EURO 2024. O poveste incredibilă a României fotbalistice, care și-a regăsit identitatea și demnitatea, pierdute în ultimele decenii în mediocritate și ratări continue. Turneu european de vis pentru admirabilii „tricolori”, reprezentativa noastră câștigând grupa! Asta […]