Curier Județean

FOTO| AMENZI de peste 15.000 de lei, în județul Alba, după o acțiune pentru verificarea respectării măsurilor de protecție sanitară la 87 de terase și societăți comerciale

Ioana Oprean

Publicat

în

Controale la terase, societăți comerciale și în trafic au continuat și duminică, 5 iulie. Acestea au vizat modul în care sunt respectate normele legale impuse pe perioada stării de alertă. Acțiunea de la sfârșitul săptămânii trecute a fost organizată în sistem integrat, sub autoritatea prefectului.

Pentru prevenirea și limitarea infectării cu virusul Covid 19, polițiști, jandarmi, polițiști locali, polițiști din cadrul poliției transporturi, precum și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență, Inspectoratului Teritorial de Muncă, Direcției Sanitare Veterinare, Direcției de Sănătate Publică și de la Protecția Consumatorului, I.S.C.T.R. și A.R.R. au continuat și duminică, 5 iulie, controalele în zonele aglomerate din județul Alba și pe mijloacele de transport în comun, fiind verificat modul de respectare a măsurilor impuse în contextul stării de alertă.

În cadrul acțiunii alte 87 de societăți comerciale au fost verificate, context in care au fost constatate 10 abateri de natură contravențională privind fapte de tulburarea a ordinii și liniștii publice, care au fost sancționate în baza Legii 61/1991, 3 la Legea 12/1991 privind comerțul și una la HG 984/2005 privind normele sanitar veterinare.

Alte 14 abateri contravenționale au fost sancționate în baza OUG 195/2002, in urma controalelor efectuate in trafic.

Valoarea totală a sancțiunilor aplicate a fost de 15.335 lei.

De exemplu, cu ocazia controlului efectuat la un local public din Vinerea, inspectorii DSVSA au constatat că nu erau respectate normele privind protecția consumatorului.

Societatea fost sancționată, cu amendă în valoare de 10.000 de lei, în conformitate cu HG 984/2005 privind normele sanitar veterinare, iar inspectorii au dispus închiderea temporară a localului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările

Ioana Oprean

Publicat

în

Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE | TRAGEDIE la Ohaba: Soțul viceprimăriței și-a pierdut viața după ce a fost fost prins sub un tractor

Bogdan Ilea

Publicat

în

ACCIDENT grav la Ohaba: Persoană inconștientă, rănită în urma unui incident cu un tractor. Intervine un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă SMURD Știrea inițială:  Un accident grav ar fi avut loc în localitatea Ohaba, marți, 23 iunie 2026. Din primele informații disponibile, este vorba despre o persoană inconștientă și rănită în urma unui incident produs […]

Citește mai mult