FOTO: AFC Unirea 1924 Alba Iulia a câştigat etapa de zonă a Cupei Federaţiei *Se intenţionează ca etapa semifinală să fie găzduită tot pe „Cetate”
AFC Unirea 1924 Alba Iulia a câştigat etapa de zonă a Cupei Federaţiei la juniori A, desăşurată pe Stadionul „Cetate” şi s-a calificat în semifinalele întrecerii juvenile. Oficialii albaiulieni intenţionează să găzduiască pe arena din municipiul reşedinţă de judeţ şi etapa următoare, în care vor participa şi alte trei echipe calificate (sunt 8 formaţii din întreaga ţară, ce vor fi repartizate în două grupe).
“Ne dorim să organizăm turneul semifinal, din perioada 26-29 mai. A fost o competiţie reuşită, o bună propagandă fotbalului, cu suspans, în condiţiile în care două din cele trei meciuri au fost decise la «loteria penalty-urilor». Am reuşit un rezultat notabil, ne-am impus pe merit, dovedind că juniorii albaiulieni au valoare”, a precizat antrenorul Florian Brumaru.
*Calificare la loviturile de departajare
În derby-ul judeţean din semifinale, junii unirişti au câştigat disputa cu LPS Sebeş, scor 2-0 (2-0), goluri înscrise de Culda (24) şi Rodean (30, penalty) În meciul inaugural, Forex Braşov a eliminat, la loviturile de departajare pe Gaz Metan Mediaş (scor egal după timpul regulamentar, 2-2).
Finala, între AFC Unirea 1924 Alba Iulia şi Forex Braşov a fost una dramatică şi s-a încheiat la egalitate 1-1 (1-0), fiind câştigată de gazde, 4-1 după penalty-uri. Albaiulienii au deschis scorul (Rodean – minutul 9), fiind egalaţi în ultimele minute. S-a remarcat Rareş Baba, portarul gazdelor, care a apărat primele două lovituri de departajare, iar coechipierii săi Oancea, Marcu, Constantin şi Biro au transformat execuţiile din punctul cu var.
Lot AFC Unirea: Căt. Suciu, R. Baba – Rodean, Marcu, Olar, Oţoiu, Ştef, Cr. Păcurar, Goguţa, Onacă, Nicola, Culda, Vl. Constantin, A. Oancea, Biro, Boancă, Monescu, Mândroc, An. David.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari