Ştirea zilei

FOTO | A fost semnat contractul pentru reconversia șanțului estic al Cetății Alba Carolina. Peste 1 milion de euro din fonduri europene pentru un nou spațiu verde

Rebecca Buzdugan

Publicat

în

A fost semnat contractul pentru reconversia șanțului estic al Cetății Alba Carolina. Peste 1 milion de euro din fonduri europene

A fost semnat contractul pentru reconversia și refuncționalizarea șanțului exterior est al Cetății Alba Carolina. Peste 1 milion de euro din fonduri europene vor transforma zona într-un nou spațiu verde de recreere.

Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat semnarea contractului de execuție pentru lucrările de reconversie și refuncționalizare a zonei șanțului exterior est al Cetății Alba Carolina, un proiect finanțat cu fonduri europene.

Citește și: FOTO | Continuă războiul între STP Alba și Primăria Alba: ,,Nu suntem de acord cu această reducere extrem de drastică a programului de circulație a autobuzelor”

„Am semnat astăzi contractul de execuție a lucrărilor de reconversie și refuncționalizare a zonei șanțului exterior est al Cetății Alba Carolina, proiect finanțat cu peste 1 milion de euro din bani europeni”, a declarat edilul.

Obiectivul principal al proiectului este crearea unui nucleu verde care să completeze rețeaua de spații verzi și parcuri din municipiu, pe o suprafață totală de 19.560 de metri pătrați, din care 18.180 de metri pătrați vor fi spațiu verde. Zona vizată urmează forma șanțului exterior de est al Cetății, între zidurile fortificației și contragardă, până la limitele parcelelor de pe strada Octavian Goga.

„Scopul principal al proiectului care va intra în execuție este revitalizarea zonei de șanț prin amenajări de spații verzi și de promenadă adecvate nevoilor de recreere ale albaiulienilor și turiștilor”, a mai transmis primarul.

De-a lungul traseului vor fi amenajate mai multe puncte de interes: un amfiteatru, piațete, parc de joacă pentru copii, oglindă de apă, traseu pentru bicicliști, teren de volei, zonă cu mese de ping-pong și, în premieră pentru Alba Iulia, două părculețe pentru animalele de companie. Zona va fi dotată cu iluminat public, sistem de supraveghere video, cișmele și locuri de odihnă, fiind accesibilă și persoanelor cu dizabilități.

Contractul de execuție a fost atribuit asocierii SC Corint SRL – SC Iasicon SA, având o valoare totală de 6.740.114 lei, din care peste 77% reprezintă fonduri nerambursabile prin Programul „Regiunea Centru” 2021–2027. Termenul de execuție al lucrărilor este de 18 luni.

„Facem din Alba Iulia un loc mai bun. Împreună”, a încheiat primarul Gabriel Pleșa.

Sursa foto: Facebook


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Parada Rozelor între Aiud și Ciumbrud, debut spectaculos și înmiresmat al celui mai parfumat eveniment din România, Sărbătoarea Rozelor 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Parada Rozelor între Aiud și Ciumbrud, debut spectaculos și înmiresmat al celui mai parfumat eveniment din România, Sărbătoarea Rozelor 2026 Sărbătoarea Rozelor 2026 a debutat, sâmbătă, 27 iunie 2026, cu o spectaculoasă și înmiresmată Paradă a Rozelor între Aiud și Ciumbrud. La Parada Riozelor au participat Fanfara Judeţului Alba, majorete, dansatori, elevi ai liceelor agricole, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | ALERTĂ în Alba: Bărbat de 57 de ani, din Galați, dat DISPĂRUT: A plecat la plimbare și nu a mai revenit Polițiștii din Alba caută un bărbat care a dispărut din localitatea Galați, județul Alba. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare

Ioana Oprean

Publicat

în

Prețul gunoiului „dospește” în Alba: Consiliul Județean a aprobat noi majorări ale tarifelor. De când vor intra în vigoare Locuitorii județului Alba vor plăti, începând cu toamna acestui an, mai mult pentru gestionarea deșeurilor, după ce Consiliul Județean Alba a adoptat, miercuri, 24 iunie 2026 o hotărâre privind majorarea mai multor tarife practicate în cadrul […]

Citește mai mult